banner-mia2.gif

Т.В. Романюк

Директор Департаменту

з управління державною власністю,

бухгалтерського обліку та ревізійної роботи

 Міністерства аграрної політики

  

Частка державних підприємств, що відносяться до сфери управління Міністерства аграрної політики на сьогодні залишається  досить суттєвою. Більше чотирьохсот підприємств не підлягають приватизації взагалі, згідно Закону "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", серед них підприємства виноробної галузі, насіннєві та племінні станції, науково-дослідні інститути, більшість лікеро-горілчаних заводів, деякі хлібоприймальні підприємства та комбінати хлібопродуктів, заводи по виробництву спирту, елеватори тощо.

Майно, яке використовується державними комерційними підприємствами належить їм не на праві власності а на праві господарського відання, що передбачає деякі обмеження компетенції балансоутримувачів щодо розпорядження ним. У зв’язку з цим у підприємств  виникає ряд суттєвих питань, пов’язаних з використанням такого майна:  можливість його продажу, передачі в оренду, процедура списання засобів, які не використовуються тощо. Незначна кількість законодавчих та роз’яснювальних документів з цього приводу, а також відсутність будь-яких коментарів та аналітичних матеріалів призводить до досить суттєвих помилок в практиці роботи підприємств.

Саме тому, хотілося б детальніше зупинитися на цих  моментах і в першу чергу наголосити на необхідності  формування на підприємствах належної політики, щодо розпоряджання майном, яка б могла забезпечити раціональне його використання, а  також належний контроль з боку органу управління майном –  Міністерства аграрної політики.

 

 

 

Розробка належної політики щодо розпоряджання та використання майна

на державних підприємствах

 

Формування такої політики полягає в першу чергу у наявності на державних комерційних підприємствах розробленої відповідної інструктивної документації з питань управління та розпоряджання майном. Будь-яке державне підприємство незалежно від обсягів діяльності, з метою організації належного використання державного майна повинне мати відповідно розроблене положення, що регламентує порядок використання та розпоряджання майном. Дане положення розробляється з метою встановлення режиму раціонального використання майна підприємств  відповідно до мети його створення та завдань діяльності.

            Крім Положення, основні питання щодо порядку використання майна підприємства, а також компетенція органів щодо розпоряджання ним мають бути передбачені також в Статуті підприємства. У ньому зокрема повинно зазначатися право підприємства, щодо розпоряджання майном. Наприклад: …підприємство має право продавати обмінювати, здавати в оренду, надавати безоплатно у тимчасове користування будівлі, споруди, техніку, обладнання та інші матеріальні цінності, що належать підприємству. Ці дії по відношенню до державного майна мають здійснюватись лише за згодою Міністерства аграрної політики.

Розроблене на підприємстві Положення має визначати порядок використання майна, а також встановлювати чітку послідовність взаємодії органів державної влади та підприємств щодо розпоряджання майном, а саме послідовність погодження проведення операцій використання майна між державним підприємством та Міністерством аграрної політики.

В положенні в обов’язковому порядку зазначається правовий статус майна підприємства.

Нагадаємо, що майно державного підприємства, відповідно до ст. 74 ГКУ закріплюється за ним на праві господарського відання. Право господарського відання – це речове право  підприємства, яке володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених Господарським кодексом України  та іншими законами.

 Крім того Положення має визначати компетенцію відповідних органів на підприємстві щодо прийняття рішення про здійснення операцій використання  майна. З цією метою,  наказом керівника Підприємства щорічно мають створюватись постійно діючі комісії, у складі:

1.       Керівника підприємства  або його заступників - голови комісій;

2.       головного бухгалтера   або його заступників;

3.       працівників   бухгалтерії,   які   відповідають   за   облік матеріальних цінностей;

4.       інших посадових осіб підприємства - на розсуд керівника.

В компетенцію комісії входить:

§         визначення непридатності основних засобів та інших необоротних матеріальних активів і встановлення неможливості або неефективності їх відновлювального ремонту;

§         оформлення необхідної документації на списання  активів;

§         підготовка та передання до Міністерства аграрної політики документації на  відчуження основних засобів;

§         інші питання, що стосуються безпосередньо процедури розпоряджання та використання майна державного підприємства.

Право визначення непридатності матеріальних цінностей і встановлення неможливості або неефективності проведення відновлювального ремонту, а також оформлення необхідної документації наказом керівника установи може бути надано щорічній інвентаризаційній комісії.

Крім організаційних питань Положення про порядок використання майна державного підприємства повинне чітко регламентувати, умови розпоряджання, по-перше, майном яке є державною власністю, по-друге майном, яке є власністю підприємства (за його наявності).

Зокрема,

§         безпосередній порядок списання такого майна;

§         порядок відчуження (передача права власності на майно, яке належить підприємству іншим юридичним чи фізичним особам шляхом його продажу, дарування, міни);

§         порядок проведення інших операцій розпоряджання майном: передача в оренду, консервація (розконсервація), застава майна, а також внесення майна до статутних фондів інших юридичних осіб.

Списання майна державних підприємств

 

            Порядок узгодження дій по процедурі списання державного майна має висвітлюватись у Положенні відповідно до діючого законодавства, а саме статті 75  Господарського кодексу України, відповідно до якої списання з балансу не повністю амортизованих основних фондів, а також прискорена амортизація основних фондів державного комерційного підприємства можуть проводитися лише за згодою органу, до сфери управління якого входить дане підприємство. Отже державне майно може бути списане з балансу підприємства, яке належить до сфери управління  Міністерства аграрної політики України лише за згодою Міністерства аграрної політики України (рис.1). Нещодавно введене в дію Положення про порядок списання державного майна (наказ Фонду державного майна України від 28 листопада 2005 р. N 3045), досить детально описує процедуру оформлення списання державного майна.

Для розгляду питання про списання основних засобів підприємством подаються до МінАПК наступні  документи:

  1. Звернення суб'єкта господарювання про списання майна;

2.      Техніко-економічне обґрунтування доцільності списання майна

3.      Відомість про вартість основних засобів, які пропонуються до списання, згідно з даними бухгалтерського обліку (за винятком об'єктів незавершеного будівництва)

4.      Інформація  про об'єкти незавершеного будівництва за встановленою формою (додаток 1 до Положення про порядок приватизації об'єктів незавершеного будівництва, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 11.09.2000 N 1894)

5.      Акт інвентаризації основних засобів, які пропонуються до списання

6.      Акт технічного стану майна, складений на дату оцінки та затверджений керівником суб'єкта господарювання.

            У разі списання майна, переданого в оренду додатково мають бути подані пропозиції щодо внесення змін до договору оренди (переліку і вартості орендованого майна, орендної плати), довідка щодо використання амортизаційних відрахувань та погодження центрального або місцевого органу виконавчої влади, яким погоджувалася передача майна в оренду.

З цією метою підприємство балансоутримувач має отримати відповідне погодження

            Перелік основних засобів, які пропонується списати доцільно подавати у формі відомості основних засобів, які пропонується списати згідно з даними бухгалтерського обліку на дату оцінки. Відомість містить перелік основних засобів пропонованих до списання з зазначенням по кожному об’єкту: назви об’єкта, що підлягає списанню; інвентарного номеру; дати введення в експлуатацію; первісної вартості;  норми та суми нарахованого зносу; залишкової та ліквідаційної вартості; суми очікуваного результату від списання. Форма відомості передбачена Положенням №3045.

            Підставою для складання відомості є дані аналітичного та синтетичного обліку основних засобів - дані інвентарних карток по відповідних об’єктах, інвентаризаційні описи тощо.

            Відомість затверджується керівником Підприємства, підписується особою, відповідальною за складання та головним бухгалтером.

       На основі поданих документів Міністерство приймає рішення щодо надання дозволу на списання означеного в документах майна, або надає обґрунтовану відмову.

 

Відчуження  майна державних підприємств

 

            Формування політики державних підприємств щодо відчуження майна, що також обов’язково має бути висвітлено у Положенні має здійснюватися у відповідності  з Положенням про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, яке затверджено наказом Фонду державного майна України від 30.07.99р. № 1477

            В цілому, відповідно до ст. 75 Господарського Кодексу України державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати, віддавати в заставу майнові об'єкти, що належать до основних фондів, здавати в оренду цілісні майнові комплекси структурних одиниць та підрозділів державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою Міністерства аграрної політики, і, як правило, на конкурентних засадах.

            Згідно згаданого вище Положення №1477 відчуження майна державного підприємства та його структурних підрозділів здійснюється безпосередньо підприємством після отримання погодження Міністерства аграрної політики (рис.2).

Отже перш ніж здійснити відчуження  майна підприємство має отримати погодження Міністерства аграрної політики. Для цього підприємством до МінАПК відповідно до Положення 1477 надаються наступні документи.

1.      Звернення суб'єкта господарювання стосовно відчуження майна.

2.      Техніко-економічне обґрунтування доцільності відчуження майна та напрямів використання коштів.

3.      Відомість про вартість основних засобів, які пропонуються до відчуження, згідно з даними бухгалтерського обліку на дату оцінки.

4.      Акт інвентаризації основних засобів, які пропонуються до відчуження.

5.      Акт технічного стану майна, складений на дату оцінки та затверджений керівником суб'єкта господарювання.

6.      Звіт про оцінку майна, яке пропонується до відчуження.

7.      Протокол (виписка з протоколу) засідання комісії з приватизації (у разі створення комісії) щодо надання згоди на відчуження майна.

У зверненні  описуються наміри, щодо відчуження основних засобів, вказуються конкретні причини відчуження, зазначається послідовність та спосіб відчуження з техніко-економічним обґрунтуванням доцільності запропонованих заходів та зазначенням напрямків використання очікуваних від операції коштів чи матеріальних цінностей. 

Форма Відомості про вартість основних засобів, які пропонуються до відчуження затверджена Положенням 1477.

Акт інвентаризації основних засобів, які пропонуються до відчуження складається за формою поданою в додатку 2 до Положення 1477.

Акт про технічний стан складається в довільній формі на відповідну дату  та затверджується керівником підприємства. Він має містити відомості стосовно технічних характеристик об’єкту на даному етапі його використання, їх відповідність експлуатаційним параметрам, відомості стосовно існуючого функціонального призначення та найбільш ефективного використання. Акт також має бути посвідчений особою відповідальною за використання об’єкту (інженером, матеріально-відповідальною особою тощо)

Однією з вимог при відчуженні державного майна є проведення незалежної оцінки вартості такого майна. Звіт про оцінку майна, яке пропонується до відчуження складається незалежним оцінювачем відповідно до вимог чинного законодавства. При цьому Звіт підлягає обов’язковому рецензуванню. Рецензування звіту про оцінку майна здійснюється згідно з вимогами статті 13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" та пунктів 62 - 67 Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав" відповідними оцінювачами Фонду

Висновок про вартість майна, яке пропонується до відчуження, за результатами рецензування погоджується Фондом державного майна, згідно з вимогами Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 р. № 1891. Після проведення оцінки майна суб'єкту господарювання забороняється здійснювати дії щодо об'єкта відчуження, які можуть привести до зміни його вартості.

            Після отримання погодження Міністерства підприємство має право здійснити відчуження, а також зобов’язане звітуватися перед Міністерством стосовно напрямків використання коштів отриманих від відчуження. Загалом, використання даних сум має встановлюватися фінансовим планом підприємства (ст. 75 Господарського кодексу України), однак за заявою підприємства, Міністерством разом з наданням дозволу на відчуження може бути дано погодження на спрямування коштів отриманих від операції на інвестування виробничої діяльності цього суб'єкта господарювання, або в рахунок погашення заборгованості за податками. Більше того, Положенням 1477 підприємства можуть використовувати кошти отримані від відчуження державних основних засобів на розвиток власного виробництва.

            Разом з Рішенням про надання дозволу на відчуження Міністерством надсилається підприємству форма Звіту за результатами відчуження та використання коштів, отриманих від продажу майна, затверджена Положенням 1477, яка має бути подана до Міністерства протягом 30 днів з моменту відчуження.

 

Інвентаризація майна державних підприємств

 

Для підготовки обґрунтованих матеріалів щодо відчуження, ліквідації, передачі основних засобів на підприємстві, а також з метою забезпечення цілісності майна та використання його за призначенням підприємство здійснює контроль за наявністю власного та державного майна.

Такий контроль полягає у  аналізі порядку обліку, звітності про стан використання основних засобів на підприємстві, а також шляхом проведення інвентаризації майна.

По результатах проведеної інвентаризації підприємствам необхідно встановити окремо по власному та державному майну:

-          об'єкти основних засобів і інших необоротних активів, які підлягають переоцінці у зв'язку з невідповідністю їх залишкової вартості справедливій вартості та придатності на підприємстві;

-          об'єкти основних засобів і інших необоротних активів непридатні для подальшого використання, що підлягають списанню;

-          об'єкти основних засобів і інших необоротних активів  із  нульовою вартістю, які активно використовуються у виробничому процесі;

-          наявність нематеріальних активів, які не відображені в обліку підприємства

По майну, що є державною власністю, у тому числі майну, яке не підлягає приватизації і не увійшло до статутних фондів підприємства мають вести відокремлений аналітичний облік та щорічно проводити його інвентаризацію. Під час проведення цієї інвентаризації складається окремий інвентаризаційний опис.

            Акти інвентаризації як було зазначено вище мають подаватися до Міністерства аграрної політики разом з іншими документами при здійсненні операцій відчуження та списання державного майна

 

Система  звітності щодо наявності та використання майна державними підприємствами

           

            З метою забезпечення контролю за використанням майна державних підприємств важливо організувати належну систему звітності про стан використання державного майна безпосередньо на підприємстві. У статуті, а також детальніше, у положенні про порядок використання та розпоряджання майном, яке має бути затверджене на підприємстві, повинен бути визначений конкретний порядок звітування підприємства за проведеними операціями по використанню майна. Наведеними вище нормативними документами передбачені окремі форми звітності, які застосовуються підприємствами
для подання до Міністерства аграрної політики інформації про списані та відчужені основні засоби. До таких форм зокрема належить
:

-        Звіт про списання майна, за формою згідно додатку 3  до пункту 32 Положення про порядок списання державного майна №3045

-        Звіт за результатами відчуження та використання коштів, отриманих від продажу майна, за формою згідно додатку 3 до пункту 12 Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю №1477.

 

            Нижче наведений конкретний приклад складання документів за переліком передбаченим для отримання згоди Міністерства аграрної політики на списання основних засобів з балансу державного підприємства.

           

Приклад

            На 1 жовтня 2005 року на балансі державного підприємства "Хлібокомбінат Князький" рахується основний засіб електростабілізатор, призначений для визначення якості борошна. Облікові дані щодо основного засобу наступні:

дата оприбуткування – 28 квітня 2002 року

інвентарний номер – 10420022, заводський –ЕС-123456

первісна вартість -  45 000 грн.

термін корисного використання (визначений підприємством) – 15 років

метод нарахування амортизації – прямолінійний

сума зносу на 1 жовтня 2005 року -   10 250 грн.

залишкова вартість – 34 750 грн.

            В жовтні 2005 року внаслідок короткого замикання прилад згорів і не підлягає ремонту. З метою його списання підприємство здійснює наступну процедуру.

            Перш за все, слід нагадати про обов’язкове призначення керівником підприємства постійно діючої робочої комісії, уповноваженої приймати рішення щодо операцій списання та відчуження майна.

Наказ складається щорічно і може мати приблизно наступний зміст:

УКРАЇНА

ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ХЛІБОКОМБІНАТ КНЯЗЬКИЙ"

НАКАЗ

10 січня 2005 р.                                                                       м.Київ                                                       № 3

 

Про призначення робочої комісії

        Для забезпечення контролю за придбанням, введенням в експлуатацію, списанням  товарно-матеріальних цінностей та основних засобів протягом 2005 року,

НАКАЗУЮ:

1.                    Призначити робочу комісію у складі:

 

Голова комісії:

Директор

Прокопчук П.В.

 

Члени комісії:

 

 

Головний бухгалтер

Лазаренко М.І.

Заступник директора

Смілий П.А.

Бухгалтер І категорії

Заковоротня Л.С.

Інженер

Приходько В.С.

 

2.                    Із змістом наказу ознайомити всіх членів робочої комісії.

3.                    Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

 

                       Директор                                                                                            П.В.Прокопчук

 

            З метою отримання дозволу Міністерства аграрної політики на списання приладу комісія призначена вищенаведеним Наказом готує та подає до Міністерства наступні документи:

            1. Техніко-економічне обґрунтування, що містить  обґрунтування намірів, щодо списання основних засобів, вказуються конкретні причини списання, зазначається послідовність та спосіб списання з техніко-економічним обґрунтуванням доцільності запропонованих заходів та зазначенням напрямків використання очікуваних від операції коштів чи матеріальних цінностей.

            Примірна форма даного документа може бути наступна: 

 

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ

ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ХЛІБОКОМБІНАТ КНЯЗЬКИЙ"

10 жовтня 2005 року

Техніко-економічне обґрунтування

        28 квітня 2002 року державним підприємством "Хлібокомбінат Князький" придбано електростабілізатор, для визначення якості борошна призначений для використання в виробничому процесі. 2 жовтня 2005 року на підприємстві одночасно з використанням за призначенням електростабілізатора використовувався зварювальний апарат (капітальний ремонт приміщення з заміною теплових та каналізаційних труб). У зв’язку з перенапругою в мережі сталося коротке замикання в результаті чого електростабілізатор вийшов з ладу. Плата стабілізатора загорілася, пластикові деталі корпусу деформувалися, електродвигун згорів. За свідченнями спеціалістів підприємства виробника даного приладу вартість заміни зіпсованих деталей та корпусу складатиме 46 200 грн., що перевищує його первісну вартість.

        У зв’язку з недоцільністю та неекономічністю здійснення відновлювального ремонту пошкодженого електростабілізатора  просимо надати дозвіл на його списання.

 

Голова комісії:

Директор

________________

Прокопчук П.В.

 

Члени комісії:

 

 

 

Головний бухгалтер

________________

Лазаренко М.І.

Заступник директора

________________

Смілий П.А.

Бухгалтер І категорії

________________

Заковоротня Л.С.

Інженер

________________

Приходько В.С.

 

 

2. Акт про технічний стан складається в довільній формі і повинен містити відомості стосовно технічних характеристик об’єкту на даному етапі його використання, їх відповідність експлуатаційним параметрам, відомості стосовно існуючого функціонального призначення та найбільш ефективного використання.

ЗАТВЕРДЖУЮ

Голова комісії

Директор ДП "Хлібокомбінат Князький"

_____________________П.В.Прокопчук

10 жовтня 2005 року  

АКТ

про технічний стан  електростабілізатора ЕС-123456

 

Комісія в складі

 

Директор

Прокопчук П.В.

Головний бухгалтер

Лазаренко М.І.

Заступник директора

Смілий П.А.

Бухгалтер І категорії

Заковоротня Л.С.

Інженер

Приходько В.С.

 

                Комісія проаналізувала технічний стан та висновки спеціалістів стосовно придатності приладу електростабілізатора ЕС-123456 і робить наступні висновки.

                Електростабілізатор  ЕС-123456 введений в експлуатацію 28 квітня 2002 року, строк корисного використання встановлений підприємством 15 років. Знос приладу нам дату складання акту – 23%.

                Внаслідок короткого замикання сталося загорання плати стабілізатора температури від чого поплавився дисплей і плата процесора, а також згоріли електродвигун та блок живлення.

                На звернення ДП "Хлібокомбінат Князький" до підприємства виробника даного приладу щодо заміни зіпсованих деталей повідомлено, що випуск приладів аналогічної конструкції припинено і вартість ремонту електростабілізатора складатиме 46 200 грн., що перевищує його первісну вартість.

                Згідно технічного паспорту  прилад не містить дорогоцінних металів. Комісія винесла рішення про звернення до Міністерства аграрної політики на отримання дозволу на списання даного приладу, у зв’язку з неможливістю його подальшого використання та економічною недоцільністю його відновлення.

 

Голова комісії:

Директор

________________

Прокопчук П.В.

 

Члени комісії:

 

 

 

Головний бухгалтер

________________

Лазаренко М.І.

Заступник директора

________________

Смілий П.А.

Бухгалтер І категорії

________________

Заковоротня Л.С.

Інженер

________________

Приходько В.С.

 

            3. Акт інвентаризації основних засобів, що пропонуються до списання доцільно скласти за формою наведеною в Додатку 2 до Положення 1477:

 

 

Державне підприємство  "Хлібокомбінат Князький"

Код ЄДРПОУ 23654989

Посада та прізвище відповідальної особи

Бухгалтер І категорії  _________  Заковоротня Л.С.

 

ЗАТВЕРДЖУЮ

Голова комісії

Директор ДП "Хлібокомбінат Князький"

_____________________П.В.Прокопчук

10 жовтня 2005 року  

АКТ
інвентаризації основних засобів, які пропонуються до списання

Державне підприємство  "Хлібокомбінат Князький"

 

На підставі наказу  від 10 січня 2005 р. N 3 комісією у складі

 

Директор

Прокопчук П.В.

 

Головний бухгалтер

Лазаренко М.І.

 

Заст..директора

Смілий П.А.

 

Бухгалтер І кат.

Заковоротня Л.С.

 

Інженер

Приходько В.С.

 

проведено інвентаризацію основних фондів, які підлягають списанню, числяться на балансовому рахунку N 104 станом на 10 жовтня 2005 року

Інвентаризація почата 10 жовтня 2005 року  

Інвентаризація закінчена   10 жовтня 2005 року  

При інвентаризації встановлене таке:

 

N п/п

Назва об'єкта

Рік випуску

Інвент.

номер

Значиться на 10 жовтня 2005 року  

Фактично виявлено

По даним бухгалтерського обліку

кількість

вартість

кількість

вартість

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Електростабілізатор ЕС-123456

2002

10420022

1

45000

1

45000

ВСЬОГО: 

1

45000

1

45000

 

 

  Всього по акту: 

а) порядкових номерів 

один

б) загальна кількість одиниць, фактично 

один 

в) на суму, грн. фактично 

сорок п’ять тисяч грн.. 

 

 

 

 

 

Голова комісії:

Директор

________________

Прокопчук П.В.

 

 

 

Члени комісії:

 

 

 

 

 

Головний бухгалтер

________________

Лазаренко М.І.

 

 

Заступник директора

________________

Смілий П.А.

 

 

Бухгалтер І категорії

________________

Заковоротня Л.С.

 

 

Інженер

________________

Приходько В.С.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              
               

4. Форма Відомості про вартість основних засобів, які пропонуються до списання також може бути складена по аналогії з Відомістю основних засобів, які пропонуються до відчуження, форма якої затверджена Положенням 1477[1]:

 

 

Державне підприємство  "Хлібокомбінат Князький"

Код ЄДРПОУ 23654989

Посада та прізвище відповідальної особи

Бухгалтер І категорії  _________  Заковоротня Л.С.

 

ЗАТВЕРДЖУЮ

Голова комісії

Директор ДП "Хлібокомбінат Князький"

_____________________П.В.Прокопчук

10 жовтня 2005 року  

 Відомість

про вартість основних засобів,  які пропонується до списання

станом на 10 жовтня 2005 року

п/п

 

 

Назва

об’єкту

 

Інвент.

номер

 

Рік  введення

в експлуатацію

Первісна

вартість, грн.

Відомості про амортизацію

Залишкова

вартість, грн

 

Результат списання

 

Річна норма амортвідрахувань, %

Сума нарахованого зносу, грн..

 

Прибуток, грн.

Збиток, грн. 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

9

 

1

Електростабілізатор ЕС-123456

10420022

2002

 

45000

3000

10250

34750

 

35200[2]

 

ВСЬОГО

 

 

 

3000

10250

34750

 

35200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Голова комісії:

Директор

________________

Прокопчук П.В.

 

 

 

 

Члени комісії:

 

 

 

 

 

 

Головний бухгалтер

________________

Лазаренко М.І.

 

 

 

Заступник директора

________________

Смілий П.А.

 

 

 

Бухгалтер І категорії

________________

Заковоротня Л.С.

 

 

 

Інженер

________________

Приходько В.С.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

            Після подання до Міністерства аграрної політики даного пакету документів та отримання погодження підприємство має право списувати зіпсований електростабілізатор, про що комісією складається акт на списання основних засобів та робляться відповідні записи на рахунках бухгалтерського обліку (Табл.1).

 

Таблиця 1

Кореспонденція рахунків зі списання основних засобів державного комерційного підприємства

Зміст

Кореспонденція рахунків

Сума, грн..

Дебет

Кредит

1

2

3

4

5

1

Списана сума зносу електростабілізатора

131

104

10250

2

Списана на витрати залишкова вартість  електростабілізатора

976

105

34750

3

Понесені витрати по демонтажу електростабілізатора

 

 

 

 

-        оплата праці 

976

66

250

 

-        послуги підрядника, інших сторонніх організацій 

976

68

200

4

Відображений результат списання електростабілізатора

79

976

35200

           

            На завершення хочеться зауважити, що незважаючи на те що дана схема відпрацьована Міністерством і діє досить давно, ряд державних  підприємств мають на балансі основні засоби давно непридатні для використання однак не списують їх, так як не мають достатньої інформації щодо процедури документального оформлення даної операції та узгодження її з Міністерством. У зв’язку з цим, вважаємо, що інформація представлена читацькому загалу в даній публікації надасть певні інструктивні пояснення та рекомендації стосовно нормативно встановленого  порядку списання майна державних підприємств а також організації  на таких підприємствах належної політики щодо раціонального використання основних засобів, їх обліку та документального оформлення.

 

 

Список використаних нормативних документів

  1. Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-ІV // Офіційний вісник України, 2003, N  11, ст.  462
  2. Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затверджене наказом Фонду державного майна України від 30 липня 1999 р. № 1477 (у редакції наказу Фонду державного майна України від 29 березня 2004 р. № 604)
  3. Положення про порядок списання державного майна, затверджене наказом Фонду державного майна України від 28 листопада 2005 р. N 3045
  4. Типова інструкція про списання будівель, споруд, машин, обладнання та іншого майна, яке відноситься до основних засобів та стало непридатним, затвердженою спільним наказом Міністерства фінансів СРСР та Держплану СРСР від 01.07.85 № 100.

5.       Національний стандарт № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. № 1440 

6.       Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Методики оцінки майна", від 10 грудня 2003 р. № 1891

  1. Наказ Міністерства фінансів України від 30 вересня 2003 року N 561 "Про затвердження Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів"

 


 



[1] При складанні відомості може бути також використана форма, затверджена Положенням №3045

[2] Сума включає також витрати понесені підприємством на демонтаж електростабілізатора