banner-mia2.gif

 УДК 657.15:004.4'24

 

О.С. Кривоконь,

к.е.н., доцент кафедри Облік та аналіз”,

Вінницький державний аграрний університет

 

КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ АВТОМАТИЗАЦІЇ ФІНАНСОВОГО АНАЛІЗУ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

 

· Ключевые вопросы, которые рассматриваются:

В статье усовершенствована классификация пользователей финансового анализа, исходя из влияния глобальных экономических процессов.

Рассмотрен перечень задач концепции автоматизации финансового анализа в условиях глобализации.

Проанализирована система влияния международных стандартов финансовой отчетности на автоматизацию финансового анализа.

 

· Key issues that are examined:

The classification of users of the financial analysis proceeding from influence of global  economic processes is improved.

The list of problems of the concept of the financial analysis automation in the conditions of globalisation is considered.

The system of influence of the international standards of the financial reporting on automation of the financial analysis is analysed.

 

Постановка проблеми. Процес ефективного управління підприємством у вільній конкурентній економіці все більше ґрунтується поряд з належним менеджментом на застосуванні передових інформаційних технологій, що особливо актуально в умовах глобалізації світової економічної системи. Не є виключенням і українські підприємства: на більшості великих і середніх підприємств впроваджуються системи комплексної автоматизації управління фінансово-господарською діяльністю. Однак вони стосуються, в основному, автоматизації бухгалтерського обліку та контролю.

Такі програмні продукти не можуть дати вичерпної інформації з таких напрямків як, наприклад, кредитоспроможність чи інвестиційна привабливість підприємства. Саме з цієї причини в даний час в країнах колишнього Радянського Союзу (не кажучи вже про західні країни) все більшу частку серед програм економічного спрямування стали займати продукти, призначені для автоматизації проведення економічного аналізу, і, перш за все, фінансового.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питання автоматизації аналітичних розрахунків в своїх працях піднімали такі вітчизняні вчені як: Ізмайлова К.В., Ковальчук Т.М.,  Лахтіонова Л.А.,  Павловська О.В., . Савчук В.К та інші. Однак ці праці не вичерпали згадану проблему, і, на жаль, на сьогодні немає комплексного осмислення автоматизації аналізу на підприємстві в контексті управління ним.

Виходячи з цього метою статті  є  подальше напрацювання  окремих концептуальних положень автоматизації фінансово-аналітичної роботи в умовах швидкого розвитку інформаційних технологій та глобалізації світової економічної системи.

Виклад основного матеріалу дослідження. Як відомо, фінансовий аналіз вивчає всю сукупність фінансових ресурсів, що характеризується певною системою показників їх наявності, розміщення, формування та використання  [2, с.15]. Виходячи з цього такий аналіз є особливо актуальним, адже від величини фінансових ресурсів, рівня забезпеченості та раціонального їх використання залежить формування виробничого потенціалу, забезпечення поточної діяльності, зростання обсягів виробництва і реалізації, соціально-економічний розвиток кожного підприємства.

Обробка фінансово-аналітичної інформації трудомістка і передбачає великий обсяг різноманітних обчислень, а тому автоматизація аналітичних розрахунків стала об’єктивною потребою [3, с.432]. Ефективність автоматизації таких розрахунків полягає в тому,  що:

-                      зростає продуктивність праці аналітиків; вони вивільняються від технічної, рутинної роботи і у змозі приділити більше уваги творчій діяльності, що сприяє поглибленню досліджень, розв’язанню складніших задач; 

-                      більш суттєво і всебічно досліджуються економічні явища, їх зміни, повніше вивчаються фактори, виявляються резерви поліпшення фінансового стану підприємства;

-                      підвищуються якість та оперативність аналізу, а також конструктивність і дієвість висновків в результаті його проведення.

На нашу думку, на початку побудови сучасної концепції автоматизації фінансового аналізу необхідно дещо по-іншому класифікувати його користувачів, а ніж   це пропонують деякі автори [1,2]. Згрупувати користувачів доцільно виходячи з трьох рівнів загальної економічної системи (рис. 1).

Image

Рис. 1. Класифікація користувачів фінансового аналізу

 

Новим елементом цієї класифікації є глобальна економічна система і її користувачі: іноземні інвестори; міжнародні банки; міжнародні фінансові групи; міжнародні страхові компанії; учасники глобальних ринків праці, капіталів, золота. Виділення цього елементу пов’язано з нинішнім стрімким розвитком світового глобалізму, який поступово зменшує роль держави, як окремого інституту. Рушійним елементом глобальних процесів став гіперрозвиток інформаційних технологій, що не могло позначитись, в кінцевому результаті, і на автоматизації економічних систем.

Концепція автоматизації фінансового аналізу будується на вимогах міжнародних стандартів фінансової звітності (рис. 2). Як видно з наведеного рисунку, вітчизняні виробники окрім власних розробок адаптують іноземні програмні розробки шляхом франчайзингового механізму. Але і ті і інші застосовують методики, які ґрунтуються на вимогах МСФЗ. Підприємства користуються програмними розробками для фінансового аналізу як іноземних так і вітчизняних виробників.

Image

Рис. 2. Схема впливу міжнародних стандартів на автоматизацію фінансового аналізу

 

В процесі використання програм  користувачі здійснюють перевірку вихідної інформації щодо відповідності МСФЗ. Ту ж саму процедуру здійснюють і користувачі інформації з трьох економічних систем. Прикладом наднаціонального франчайзингового механізму можна назвати розповсюдження компанією 1С: (Росія) на теренах пострадянських держав, в тому числі в Україні Типового рішення  1С-Парус: Фінансовий аналіз 1.1.”  для системи  1С:Підприємство 7.7 [4].

Концепція автоматизації фінансового аналізу в умовах глобалізації передбачає вирішення наступних завдань:

-                      побудова адаптованих програмних продуктів для різних галузей національної економіки (банківська діяльність, будівництво, промисловість, сільське господарство, торгівля і ін.);

-                      приведення у відповідність галузевих комп’ютерних програм для фінансового аналізу з програмними продуктами для автоматизації обліку, планування, маркетингового аналізу, діловодства;

-                      створення єдиної вітчизняної бази даних розрахованих нормативних значень основних показників для їх подальшого застосування у фінансовому плануванні новостворених та існуючих підприємств;

-                      створення баз даних розрахункових значень показників по підприємствах-позичальниках для їх використання в практиці діяльності кредитних бюро.

      В умовах глобалізації існують певні вимоги до суб’єктів господарювання щодо побудови інформаційного забезпечення,  які полягають в наступному:

-                          володіння основними елементами інформаційних технологій (наявність ліцензованого програмного забезпечення, підключення до мережі Інтернет, функціонування системи Інтранет);

-                          забезпечення висококваліфікованими кадрами в сфері інформаційних технологій;

-                      вміння вищого керівництва оперативно реагувати на зміни, що відбуваються у сфері автоматизації, технологій, маркетингу і т.ін.  

Щодо концептуальних завдань, то вони будуть реалізовані лише після законодавчого врегулювання фінансового аналізу в Україні, адже і контроль, і аудит, і бухгалтерський облік мають чітку регламентацію. Лише аналітична робота не має чіткої  врегульованості з боку законодавства. Пріоритетними заходами із вдосконалення фінансового аналізу в законодавчому аспекті є:

-                    розробка проекту Закону України Про фінансовий аналіз в Україні та його прийняття у Верховній Раді;

-                    формування на основі положень проекту згаданого закону положень (стандартів) фінансового аналізу (П(С)ФА) та їх затвердження наказом Міністерства фінансів України;

-                    розробка і затвердження міністерствами та відомствами галузевих стандартів та інструктивних матеріалів щодо організації та методики проведення фінансового аналізу в різних сферах економіки України.

Зрозуміло, що основні терміни та поняття, що покладатимуться в основу законодавчих актів, які регулюватимуть фінансовий аналіз, повинні бути приведені у відповідність з національними стандартами бухгалтерського обліку.

Висновки. Концепція автоматизації фінансового аналізу в умовах глобалізації будується на вимогах міжнародних стандартів фінансової звітності, що впливає на роботу як підприємств-користувачів так і на роботу іноземних та вітчизняних виробників програмних продуктів. В умовах функціонування глобальної системи суб’єктам господарювання слід враховувати ряд вимог щодо побудови інформаційного забезпечення. Негативний наслідок глобалізаційних процесів полягає в тому, що ряд наднаціональних компаній використовують інтелектуальну працю програмістів з пострадянських країн для створення програм автоматизації економічних задач (в т.ч. фінансового аналізу) за досить низьку оплату, а також при цьому відсутній так званий “соціальний пакет” для таких спеціалістів. Законодавче врегулювання організації фінансового аналізу покращить роботу аналітичних служб на підприємствах, контролюючих органів державної влади.  Існуватиме єдиний підхід в організації та проведенні фінансового аналізу, що приведе до  стандартизації загальної методики аналізу фінансового стану, яку опановують  студенти економічних спеціальностей ВУЗів і яка лягатиме в основу комп’ютерних програм.

 

Список використаних джерел

1.         Ізмайлова К.В. Сучасні технології фінансового аналізу: Навчальний посібник / Ізмайлова К.В.  – К.:МАУП, 2003. – 148с.

2.         Лахтіонова Л.А. Фінансовий аналіз сільськогосподарських підприємств: Навчальний посібник. / Лахтіонова Л.А. – К.:КНЕУ, 2004. – 365с.

3.         Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия  / Савицкая Г.В. – Минск: ООО “Новое знание”. – 1999. – 689с.

4.         1Cарус: Финансовый анализ 1.1 Проф. Руководство пользователя. – Москва, 2001. – 42с.