banner-mia2.gif

Г. Г. Кірейцев,

доктор економічних наук, професор

 

НАУКОВА ДУМКА В ОПОДАТКУВАННІ У ТРАНСФОРМАЦІЙНИХ УМОВАХ

 

Серед важливих питань, що розглядаються вітчизняною фінансовою наукою, до найсуттєвіших належить проблема податків і оподаткування. Зазначена тема досить широко представлена в зарубіжній економічній літературі, але вона ще недостатньо висвітлена в українських виданнях. Тому запропонована автором монографія “Еволюція наукової думки в оподаткуванні та її реалізація у податкових системах”[1] є свідченням активності сучасних науковців, які прагнуть донести до освіченої аудиторії основні ідеї оподаткування, запропоновані науковому світу в різних економічних школах західної фінансової науки.

Заслуговує уваги структурна побудова монографічного дослідження, що складається з п’яти розділів і шістнадцяти підрозділів, які містять схеми, графіки, таблиці, за допомогою яких автор ілюстративно обґрунтовує результати проведеного дослідження, посилається на літературні джерела та наводить власні гіпотези й графічні матеріали. Кожен розділ розпочинається із загального огляду проблеми, яка досліджується в підрозділах, що мають свої узагальнюючі висновки.

Слід зазначити, що у монографії автор науково-методично підійшов до дослідження наукової думки в оподаткуванні, починаючи його з часів меркантилістів і фізіократів, спираючись на наукові розробки класиків політичної економії, прихильників маржиналізму, кейнсіанства, теорії раціональних очікувань та економіки, зорієнтованої на пропозицію, що заслуговує схвалення. Монографічне дослідження ґрунтується на методологічній та концептуальній основі, сформульованій з наукових праць відомих зарубіжних і вітчизняних вчених, чиї праці включені до списку використаної літератури. У цьому контексті заслуговують на увагу результати дослідження, що стосуються розвитку ідей меркантилістів і фізіократів, які у вітчизняній літературі є недостатньо вивченими. Зі змісту роботи очевидно, що автор намагається більш змістовно висвітлити їхні думки, пов’язуючи останні із наступними періодами розвитку наукової думки в оподаткуванні. При цьому автор намагається привернути увагу читача до того, що положення, які розроблялись іншими економічними школами, зокрема, класиками політичної економії, мають завдячувати ідеям меркантилістів і фізіократів. Така думка заслуговує уваги, оскільки, як доведено в монографії, засновники класичної політичної економії, не достатньо оцінили заслуги своїх попередників, що призвело до спотворення думки про останніх.

Вельми цікавим у практичному плані є третій розділ монографії, в якому автор досліджує проблеми реалізації класичних принципів оподаткування у податковій системі України, ґрунтуючись на результатах опитування найбільш зацікавлених сторін податкових відносин – працівників сільськогосподарських підприємств та службових осіб державних податкових інспекцій. Висновки, зроблені за результатами проведеного дослідження, є теоретично цінними для проведення подальших наукових розвідок, а окремі з них можуть бути враховані при реформуванні системи оподаткування у сільському господарстві. В першу чергу, це стосується встановлення строків сплати податків у сільському господарстві, застосування до порушників податкового законодавства штрафних санкцій, які автор пропонує змінити та спростити, що дозволить зменшити адміністративні витрати та загальний тягар оподаткування.

Достатньо високий рівень дослідження спостерігається і в інших розділах книги. Це стосується, зокрема, й четвертого розділу, у якому належним чином висвітлено податкові інструменти у державному регулюванні ринкової економіки. Розглядаючи їх з точки зору західної фінансової науки, автор намагається вирішити практичні проблеми характерні для української економіки і суспільства. Безумовно, що окремі з них можуть бути успішно адаптовані з урахуванням вітчизняних особливостей. Це в повній мірі стосується повернення заощаджень вкладникам за допомогою податкової системи з використанням обов’язкового державного збору та залученням цих коштів для інвестування державних та приватизованих підприємств.

Не менш високий науковий підхід простежується у п’ятому розділі монографії, який присвячений питанням удосконалення податкових систем за рахунок використання сучасних економічних теорій. Розглядаючи теорію раціональних очікувань, автор робить висновок, що для податкової системи України надзвичайно важливим є питання податкової культури, якої в однаковій мірі потребують як податкоплатники, так і працівники податкової служби. Причому, акцентуючи своє дослідження на економічній думці науковців західних країн, які обґрунтовували свої точки зору щодо поведінки суб’єктів при запровадженні змін у податковій політиці, автор достатньо аргументовано доводить, що вона властива й для платників податків України.

Поряд з цим, в монографічному дослідженні багато уваги приділено концепції Артура Лаффера, яка висвітлюється, починаючи з часу її виникнення, та закінчуючи дослідженнями сучасних науковців, включаючи їх оцінку та власне ставлення автора до неї. Відстоюючи свою позицію, автор монографії робить припущення, що така концепція була закономірною, оскільки у ній збіглись практичні інтереси реформаторів і теоретиків, що й дозволило її прийняти у той час. Зрозуміло, що такий висновок ґрунтується на основі аналізу значного обсягу літературних джерел, які використовувались автором, що вказує на високий рівень проведеного дослідження. Теоретичні положення монографії вдало підкріплюються фактичними й статистичними матеріалами. Сам виклад матеріалу має полемічний і доказовий характер.

Оцінюючи монографічне видання в цілому як результат важливого дослідження у сфері податків і оподаткування, необхідно, все ж таки, зважити на те, що автор недостатньо уваги приділив працям науковців радянської доби. Потребує більш повнішого викладу й авторське бачення теоретичних напрямів у розвитку податкової системи України. Однак, перелічені вище зауваження не знижують загальної оцінки рецензованої книги. Її зміст вказує на достатньо творчий підхід автора до вирішення найактуальніших проблем у системі оподаткування. Безумовно, її положення сприятимуть подальшим науковим дослідженням та будуть корисними для всіх, хто цікавиться питаннями податків і оподаткування.



[1] Синчак В.П. Еволюція наукової думки в оподаткуванні та її реалізація у податкових системах: Монографія. – Київ – Хмельницький: Вид-во ХУУП, 2006. – 294с.