banner-mia2.gif

Обіг земель сільськогосподарського призначення в селозберігаючій моделі аграрного устрою України: наукова доповідь. К.: Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки», 2017. 128 с.

У доповіді висвітлені світоглядні, філософські та економіко-теоретичні підходи до питань власності на землі сільськогосподарського призначення та їх обігу.

Розглянуті наслідки земельної реформи та запровадження ринку землі за агрохолдингової та селозберігаючої моделей аграрного устрою.

Розкрито ефективність системного та синергетичного посилення результативності земельної реформи та ринку землі за рахунок адміністративно-територіальної, податкової, соціальної та інформаційної реформ.

Запропоновані нормативно-правові положення щодо базових передумов запровадження та функціонування проселянського та селозберігаючого обігу земель.

Ця доповідь вмотивована необхідністю: зняття політичної та громадянської напруги навколо питань дії мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення; розкриття механізму передачі та капіталізації місцевих ресурсів для розвитку сільських територій; формування парадигми (національної ідеї) Українозбереження у глобальному світі.

Для тих, кому небайдужі Україна, українські землі, наші села та селяни.

Рік видання: 2017
ISBN: 978-966-669-518-8
Кількість сторінок: 128 с.

 Повний текст доповіді 

 Презентація до доповіді  

Обговорення ідеї з автором на шпальтах суспільно-політичного видання "Грінченко Інформ"

Передмова


Зініційовані Президентом України громадські слухання щодо запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення є назрілою реакцією на багаторічну дволикість політики мораторію на їх купівлю-продаж.
На жаль, після першого етапу земельної реформи (1999-2004 рр.) формування умов для запровадження цивілізованого ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення стало заполітизованим.
Призупинення з 2005 р. аграрної реформи дозволило і законодавчо відкрити шлях для олігархічних впливів у питаннях використання землі. Відтак процвітає земельна корупція, а робота з нормативно-методичного забезпечення земельної реформи є вкрай розбалансованою. Все це разом із Парламентським «ходінням по колу з мораторієм» створює незадекларовані умови тіньового переходу землі від селян до олігархів. Дуалізм політики мораторію цинічний: під гаслами захисту селянства, усвідомлено чи неусвідомлено, влада сприяє олігархату у зусиллях щодо обезземелення селян та знищення їх як суспільного класу.
Жага великого аграрного бізнесу до отримання зиску від очікуваної спекуляції землею може призвести до виконання пророчих слів нашого філософа Г.С. Сковороди (слайд 1). Сподіваємося, що це залишиться лише застереженням геніального українця для його нащадків.
Сформоване «замкнене коло» цинізму олігархії необхідно розривати, базуючись при цьому на чіткій державницькій позиції: Земля в Україні не буде належати латифундистам – ні вітчизняним, ні іноземним; Земля – Селянам!
Вся історія людства свідчить на користь володіння (відповідно, і продажу та купівлі) земель сільськогосподарського призначення виключно селянами. Згадаймо, як на нашій землі саме такий підхід намагалися запровадити реформатор Столипін, гетьман П.Скоропадський та які наслідки мало ігнорування цієї істини радянсько-комуністичною владою.
Селянином є особа, яка володіє земельними та іншими сільськими активами, проживає і працює в сільській місцевості. У сучасному світі житель сільської місцевості піднімається до рівня людини інформаційної епохи, але, проживаючи у традиційній для кожної країни сільській поселенській мережі, все ж у першу чергу залишається Селянином. Так, ми мріємо і розбудовуємо наші села за Західноєвропейським зразком.
В Україні Селянин пов'язаний із Селом, рідше – з селищем міського типу. Відтак Селянин і Село/Селище міського типу (далі – Село) є пов’язаними складовими нашого аграрного устрою. Гасло «Земля-Селянам» трактується і як «Земля – Селам» (Земля сільськогосподарського призначення невіддільна від села). Звідси власність на землю та особливості її обігу прямо пов’язані не тільки із селяниноцентризмом, але і з селозбереженням.
Наше бачення землекористування, обігу земель сільськогосподарського призначення наповнене ідеями Г.В. Новікова, інших представників Аграрного союзу України, І.В. Томича – керівника Асоціації фермерів та приватних землевласників України, М.І. Фурсенка – голови Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад.

Автор висловлює глибоку вдячність за ідеї та підтримку Президенту НААН України Я.М. Гадзалу, академікам НААН П.І. Гайдуцькому, А.С. Даниленку, Г.М. Калетніку, І.Г. Кириленко, Ю.О. Лупенку, Ю.Я. Лузан, М.Й. Маліку, Л.Я. Новаківському, П.Т. Саблуку, доктору економічних наук О.В. Ходаківській. Окрема подяка за роботу над доповіддю висловлюється члену-кореспонденту НААН Ш.І. Ібатулліну, к.е.н. О.В. Шаніну та к.е.н. О.П. Панадію.