banner-mia2.gif

Б.В. Мельничук,

помічник аудитора ТОВ АФ «Фінанси-аудит-приватизація»

 

Під час проведення семінарів-навчань з бухгалтерами сільськогосподарських і переробних підприємств Київської області ми зіштовхнулися з тим, що ще й досі вони ведуть окремий облік діяльності відмінної від сільськогосподарської. Відповідно, така діяльність оподатковується на загальних підставах. Це безсумнівно додає їм клопоту і в без того нелегкій роботі. Крім того, податківці досі надають відповідні роз’яснення на сторінках свого журналу (див. Вісник податкової служби України №5’2006, с. 47).

Все це зумовило написання даної консультації. Адже бухгалтери вже більше ніж рік не зобов’язані з метою оподаткування вести окремий облік фінансових результатів від діяльності іншої ніж сільськогосподарська. І пояснення цьому досить просте.

Звернемося трохи до історії цього питання. Законом України від 19.06.2003 р. № 974-IV «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності в аграрному секторі економіки» були внесені зміни до Закону України від 17.12.1998 р. № 320-IV «Про фіксований сільськогосподарський податок» (далі – Закон № 320). Зокрема, ст. 2 Закону № 320 була доповнена наступною нормою: «Підприємства, які займаються іншими видами діяльності, крім сільськогосподарської, зазначеної у цій статті, з метою оподаткування ведуть окремий облік фінансових результатів від інших видів господарської діяльності відповідно до пункту 7.20 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", які підлягають оподаткуванню на загальних підставах».

Відповідно до вище вказаних змін у Законі №320, Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1789 були внесли і зміни до Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. N 658 (далі – Положення №658), де було викладено цю ж норму.

Однак, вже через рік відомим всім бухгалтерам Законом України від 24.06.2004 р. № 1878-IV «Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств та підтримки соціальних стандартів їх працівників» була змінена редакція ст. 2 Закону № 320, і норма про окремий облік фінансових результатів від інших крім сільськогосподарської видів діяльності була вилучена. Хоч Закон № 1878 так і не набрав чинності, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств» від 23 грудня 2004 р. № 2287-IV були внесені зміни до ст. 2 Закону №  320 і вище згадана норма про окремий облік і оподаткування відновлена не була. До сьогоднішнього дня без змін залишилося лише Положення № 658, чим, мабуть, і керуються податківці, надаючи свої роз’яснення. Але зрозумілим є те, що стара норма з третього абзацу п.1 Положення №658 не відповідає нормам Закону № 320. А оскільки Закон має вищу юридичну силу, то саме його нормами і потрібно керуватися сільськогосподарським підприємствам. Більше того, сьогодні Мінагрополітики розроблено Проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку», котре вже погоджене з ДПАУ, Мінекономіки та Мін’юстом, в якому також вилучено норму про окремий облік та оподаткування.

Отже, ще раз наголосимо, що підприємства, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку і які здійснюють інші види діяльності крім сільськогосподарської не повинні вести окремий від інших видів діяльності облік фінансових результатів і, не повинні сплачувати податок на прибуток.

Список використаної літератури:

1.                         Закон України «Про фіксований сільськогосподарський податок» від 17.12.1998 р. № 320-IV (зі змінами та доповненнями);

2.                         Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. N 658 (зі змінами та доповненнями);

3.                         Умови переходу на сплату ФСП // Вісник податкової служби України. – 2006. – № 5. – С.46-47.