banner-mia2.gif

УДК: 657.44.008.6

В.В. Бобко, к.е.н., ст. викладач,

кафедра обліку і аудиту,

Уманський національний університет садівництва

 

сутність понять “прибуток” і “збиток” в контексті бухгалтерського обліку

 

Ключевые вопросы, которые рассматриваются:

·         В статье сделан анализ сущности финансовых результатов как многосторонней категории и проведено уточнение понятий "прибыль" и "убыток".

 

Key issues that are examined:

·         In article the essence of concept financial result as a multilateral category and the explanation of essence of concept "profit" and "loss" is resulted and analyzed.

 

Вступ. Нинішня практика формування інформації свідчить про відсутність цілісної системи відображення і визначення фінансових результатів, що не дає змоги об’єктивно їх оцінювати й передбачати. Формування такої системи має враховувати: по-перше, витрати на виробництво продукції, які необхідно мінімізувати, оскільки економіка функціонує за обмежених ресурсів; по-друге, підвищувати доходи від реалізації продукції підприємства; по-третє, система повинна ґрунтуватися на достовірній, повній та своєчасній інформації, яку більшою мірою формує бухгалтерський облік та економічний аналіз.

Велика кількість публікацій, присвячених дослідженню механізму формування та визначенню економічної сутності фінансового результату свідчить про те, що він є одним із найважливіших об’єктів бухгалтерського обліку.

Однією з основних проблем, що постають сьогодні, є проблема термінології, яка не розв’язана. Автори застосовують досить широкий спектр варіантів термінів, під якими часто розуміють одне й те саме поняття.

Дослідженню проблеми обліку фінансових результатів значну увагу приділяють провідні вчені, які зосередили свою увагу, зокрема, на таких поняттях, як “прибуток” та „збиток”. Так, сучасні українські вчені у галузі бухгалтерського обліку, такі як Ф.Ф. Бутинець [1, с. 325], Ю.А. Верига [3, с. 137], С.Ф. Голов [4, с. 9], Н.М. Ткаченко [11, с. 524] трактують прибуток та збиток відповідно до П(С)БО 3 “Звіт про фінансові результати” [10].

О.В. Лишиленко [6, с. 14] та В.Г. Швець [13, с. 207] під прибутком розуміють джерело господарських засобів і відповідних резервів, збільшення капіталу в результаті діяльності та фінансовий результат.

Результати наукових досліджень з питань обліку фінансових результатів мають суттєве значення для його удосконалення. Водночас, виникає потреба у систематиза­ції запропонованих науковцями методик обліку фор­муван­ня фінансових результатів, що підтверджує актуальність і доціль­ність обраного напрямку дослідження.

Метою дослідження є обґрунтування й удосконалення теоретико-методичних засад і розробка рекомендацій з поліпшення обліково-аналітичного забезпечення аграрних підприємств.

Теоретико-методологічні основи дослідження ґрунтувались на використанні загально­філософ­ських, абстрактно-логічних та власне наукових методах: індукції, дедукції; аналізу та синтезу, групування і порівняння та структурування.

Результати дослідження. За національними стандартами в Україні передбачено формування фінансових результатів (визначення прибутку або збитку) за двома системами залежно від побудови фінансового обліку.

Перша система побудована за англосаксонським принципом і передбачає зіставлення доходів із витратами, класифікованими за їх функціями (як складових собівартості товарної продукції), та вартістю розподілу адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.

За другою системою фінансовий результат визначають як різницю між доходами підприємства та витратами, які акумулюються у Звіті про фінансові результати згідно з їх характером (за елементами), а не перерозподіляють серед різноманітних функцій підприємства.

В зв’язку з цим однією з головних проблем сучасного бухгалтерського обліку, як в практичному, так і в науковому аспектах, стає трактування та визначення фінансового результату діяльності підприємства, зокрема таких понять, як прибуток та збиток.

Велика кількість визначень і підходів до дефініції суті фінансових результатів вимагає чіткого законодавчого формулювання та обґрунтування сутності вищезазначених категорій.

Законодавство України, яке регулює господарську діяльність суб’єктів підприємництва і порядок організації бухгалтерського обліку і звітності, з одного боку, і систему оподаткування прибутку — з другого, під «прибутком» визначає два різних економічних явища.

Так, згідно з Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» [5], прибутком вважається сума валових доходів, тобто по суті доходів від усіх видів діяльності, скорегована певним чином для цілей оподаткування, зменшена на суму валових витрат підприємства та вартості зносу (амортизації) основних засобів і нематеріальних активів. Головна його особливість полягає в тому, що він безпосередньо не залежить від собівартості продукції, а становить різницю між виручкою від реалізації і витратами на виробництво цієї продукції. Прибуток як об’єкт оподаткування визначається за даними спеціального податкового обліку, який не збігається з бухгалтерським обліком прибутку.

Прибуток - це частина отриманого на вкладений капітал чистого доходу підприємства, що характеризує його винагороду за ризик підприємницької діяльності [5, ст. 3; 11, п. 4].

Зміст категорій “прибуток” та “збиток” також розкритий у П(С)БО 3 “Звіт про фінансові результати” [11], згідно якого прибуток – це сума, на яку доходи перевищують пов’язані з ними витрати; збиток – перевищення суми витрат над сумою доходу, для отримання якого були здійснені ці витрати.

Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку визначають прибуток як залишкову суму після вирахування витрат (що включає коригування збереження капіталу в разі необхідності) з доходу, а також як будь-яку величину, що перевищує суму, необхідну для збереження капіталу на початок періоду [7, с. 58].

Під збитком у М(С)БО  розуміють зменшення економічних вигод, що за своєю суттю не відрізняється від інших витрат [7, с. 49].

Найбільш прийнятною, вважаємо таку думку, що фінансовий результат – це вираження в грошовій формі результату господарської діяльності підприємства, як порівняння суми витрат з отриманими доходами.

Бухгалтерський прибуток є фактичним приростом власного капіталу протягом звітного періоду, що визначений за даними бухгалтерського обліку. Методика його розрахунку спрямована на те, щоб власники могли отримувати правдиву інформацію про прибуток, на частку якого вони мають право, а достовірність цієї інформації могли б підтвердити аудитори без ретельного вивчення всієї діяльності підприємства.

Прибуток з бухгалтерської точки зору – це позитивний фінансовий результат підприємницької діяльності, який визначається на мікроекономічному рівні за звітний період, характеризується приростом власного капіталу за рахунок перевищення доходів над понесеними витратами, порядок визнання яких законодавчо врегульований, науково обґрунтований або самостійно встановлений суб’єктом економічної діяльності.

Збиток є зворотною стороною прибутку. Як зазначено в Великому Тлумачному словнику, збиток можна охарактеризувати як негативну різницю доходу і витрат, втрати в результаті певного роду діяльності [2, с.368].

С.В. Мочерний визначав збитки, як кошти, які безповоротно витрачені суб’єктами господарювання. До них належать, насамперед, збитки в процесі виробництва, виконання робіт, надання послуг, реалізації продукції та інших матеріальних цінностей, наднормативні витрати в операціях з тарою, транспортування товарів, матеріалів, використання холодильного устаткування, витрати, пов’язані з утриманням виробничих потужностей, термін здачі в експлуатацію яких давно минув, а також об’єкти культурно-побутового призначення та інших складових частин соціальної інфраструктури; збитки від стихійного лиха і штрафні санкції за порушення правил екологічної безпеки, витрати на експлуатацію житлово-комунального господарства, збитки від списання коштів, які пов’язані з різними нестачами [8, с.368].

Є.Д. Чацкіс [12, с.259] вважає, що збитки – це фінансовий результат діяльності підприємств і організацій, який є при перевищенні витрат над доходами.

На нашу думку, збитки – це перевищення витрат, понесених підприємством у процесі господарської діяльності над отриманими доходами, які відображаються в пасиві балансу підприємства і зменшують його власний капітал.

Прибуток та збиток, як економічні та бухгалтерські категорії є найважливішим показником фінансового стану суб’єктів підприємницької діяльності. У загальному вигляді прибуток – це різниця між доходами від певної діяльності й витратами на її здійснення та є визначальним критерієм ефективності діяльності.

Висновки. Кінцевою метою господарської діяльності будь – якого підприємства є фінансовий результат (прибуток або збиток). Прибутком є перевищення суми доходів від господарської діяльності над сумою витрат, понесених підприємством на створення цих доходів, а збиток – це перевищення сум витрат, понесених підприємством над доходами. Не дивлячись на законодавче вирішення цього питання та значні науково – практичні напрацювання, полеміка щодо фінансових результатів є актуальною.

 

Список використаних джерел

1. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік: підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит”;  за ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – [ 5-те вид., доп. і перероб.] – Ж.: ПП “Рута”, 2003. – 726 с.

2. Великий тлумачний словник сучасної української мови / [уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел ]. – К.: Ірпінь, ВТФ „Перун”, 2003. – 1440 с.

3. Верига Ю.А. Еккаунтинг ефективності вкладення капіталу в торговельну сферу. Теоретичні аспекти системи еккаунтингу: [монографія] / Ю.А. Верига, С.М. Деньга. – Полтава: ПУСКУ, 2002. – Ч. 1. – 355 с.

4. Голов С.Ф. Управленческий учет как фактор повышения качества корпоративного управления / Голов С.Ф.// Вестник бухгалтера и аудитора Украины. 2003. №20. – С. 4-10.

5. Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97 р. №283/97-ВР (із змінами і доповненнями) // Право. Податки. Консультації. Збірник систематизованого законодавства. – 1997. – № 3. – С. 3–17.

6. Лишиленко О.В. Теорія бухгалтерського обліку: [навчальний посібник] / О.В. Лишиленко. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 215 с.

7. Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку / [пер. з англ. за ред. С.Ф. Голова]. – К.: Федерація професійних бухгалтерів і аудиторів України, 1998. – 736 с.

8. Мочерний С.В., Ларіна Я.С., Ксенко О.А., Юрій С.І. Економічний енциклопедичний словник: У 2 т. / С.В. Мочерний (ред.) – Л.: Світ, 2005. – Т. 2.– 563 с.

9. Яременко В.В., Сліпушко О.М. Новий тлумачний словник української мови: У 3 т. / В.В. Яременко (ред.) – К.: Аконіт, 2001. – Т. 3. – 864 с.

10. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 “Звіт про фінансові результати”, затв. наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87 // Право. Податки. Консультації. Збірник систематизованого законодавства. – 2008. – № 1. – С. 85–90.

11. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємст­вах України: [підручник] / Н.М. Ткаченко. – [6-е вид.]. – К.: А.С.К., 2002. – 784 с.

12. Чацкис Е.Д. Толковый словарь финансово-бухгалтерских терминов и понятий / ЕД Чацкис (сост.). Д.: Сталкер, 1996. 320с.

13. Швець В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: [навчальний посібник] / В.Г. Швець. – К.: Знання-Прес, 2003. – 444 с.