banner-mia2.gif

В.М. МЕТЕЛИЦЯ, м. н. с.

ННЦ «Інститут аграрної економіки» УААН

 

Теоретичні основи обліку і контролю бюджетного фінансування сільського господарства

 

&              Ключевые вопросы, которые рассматриваются:

·                Исследовано экономическое содержание категории «бюджетное финансирование сельского хозяйства» и дано определение этой категории с позиции каждого из субъектов, вступающих в финансовые отношения.

·                Обоснованы теоретические основы учетно-контрольного обеспечения бюджетного финансирования отрасли.

&              Key issues that are examined:

·                The economic maintenance of a category "budgetary financing of agriculture" is investigated and defined this category from a position of each of the subjects entering financial relations.

·                Theoretical bases of accounting and control providing of budgetary financing of branch are proved.

 

Сільське господарство є пріоритетною галуззю економіки, яка забезпечує населення країни продовольчими ресурсами, і потребує постійного дієвого регулювання та підтримки з боку держави.

Сьогодні перспективи бюджетного фінансування галузі необхідно розглядати в контексті стратегічних напрямків зовнішньоекономічного співробітництва: як члену Світової організації торгівлі (СОТ) Україні необхідно дотримуватись вимог Угоди про сільське господарство. Для інтеграції до ЄС Україна повинна пройти відповідні етапи і привести питання фінансування галузі у відповідність до положень Спільної аграрної політики Євросоюзу (САП ЄС).

В інтеграційних умовах розвитку вітчизняного сільського господарства особливої значущості набуває представлення в обліку і звітності достовірної інформації про бюджетне фінансування галузі як для здійснення ефективного контролю за рухом дефіцитних бюджетних коштів на різних рівнях всередині країни, так і для визначення зарубіжними партнерами можливостей співробітництва з вітчизняними сільськогосподарськими підприємствами.

Питанню державної фінансової підтримки сільського господарства присвячено праці провідних вітчизняних політиків та вчених економістів-аграрників, серед яких В.П. Галушко [1], І.М. Демчак [2], М.Я. Дем’яненко [3].

Методологію обліку і контролю державної фінансової підтримки агропромислового виробництва вивчали Ю.Я. Лузан, В.М. Жук, І.В. Герасимук [4], Л.К. Сук [5] та інші.

Проте не достатньо дослідженими і такими, що потребують висвітлення, залишаються питання економічного змісту фінансування галузі з бюджету та обґрунтування теоретичних основ його обліково-контрольного забезпечення.

Метою статті є уточнення економічного змісту категорії “бюджетне фінансування сільського господарства”, визначення місця бюджетного фінансування в системі бухгалтерського обліку та обґрунтування теоретичних основ фінансового контролю бюджетних коштів.

Неспроможність ринкового механізму спрямовувати розвиток господарюючих суб’єктів різних галузей та регіонів до однієї загальної цілі зумовлює необхідність державного втручання в усі сфери економіки, однією з найважливіших серед яких є сільське господарство.

Державне економічне регулювання сільського господарства здійснюється за допомогою цілісної системи інструментів: бюджетна підтримка; кредитна, податкова, цінова політика; митно-тарифне регулювання.

Щорічно бюджетна підтримка галузі реалізується через механізм ринкових заходів (цінове регулювання, відмова від фіскальних платежів на користь товаровиробників) та цільове фінансування державних програм.

Джерелом цільового фінансування державних програм соціально-економічного розвитку галузей економіки виступає не тільки бюджет держави, але і, наприклад, міжнародні цільові фонди. Тому фінансування програм за рахунок бюджетних коштів слід розуміти як бюджетне фінансування.

Вивчення економічного змісту категорії “бюджетне фінансування” необхідно розпочати з огляду наукових праць з питань фінансів (табл. 1).

 

Таблиця 1

Визначення категорії “бюджетне фінансування”

п/п

Джерело

Визначення

1.

Атта Д.В., Бенеке К., Бетлій М. та ін. Політика і розвиток сільського господарства в Україні. – К. – 2001. – 296 с.

Сільське фінансування – використання бюджетних коштів і управлінських здібностей для розвитку сільської місцевості [с. 78]

2.

Василик О.Д., Павлюк К.В. Бюджетна система України. – К. – 2004. – 544 с.

Бюджетне фінансування – це надання юридичним особам із бюджетів різних рівнів фінансових ресурсів у вигляді безповоротних і безоплатних коштів на розвиток економіки, соціальної сфери, державне управління, оборону тощо [с. 137]

3.

Дем’яненко М.Я., Алексійчук В.М., Борщ А.Г. та ін. Фінанси в період реформування агропромислового виробництва. – К. – 2002. – 645 с.

Фінансування з бюджету – це безкоштовне виділення сільськогосподарським підприємствам, організаціям і установам, що обслуговують сільське господарство, асигнувань на їх утримання і розширене відтворення [с. 36]

4.

Єпіфанов А.О., Сало І.В., Д’яконова І.І. Бюджет і фінансова політика України. – К. – 1997. – 302 с.

Бюджетне фінансування – це безповоротне направлення коштів відповідних бюджетів (державного, обласного, міського, районного, селищного, сільського) на утримання закладів освіти, охорони здоров’я або інші заходи згідно з кошторисом видатків по кожному закладу, установі чи міроприємству або згідно зі зведеними кошторисами витрат по міністерству, відомству, управлінню [с. 23]

5.

Саблук П.Т., Дем’яненко М.Я., Шпичак О.М. та ін. Фінансовий і ціновий механізм АПК в умовах переходу до ринку. – К. – 1993. – 352 с.

Фінансування з бюджету – використання бюджетних коштів на фінансування цільових програм, реалізація яких обіцяє максимальний економічний ефект [c. 20]

 

Аналіз табл. 1 засвідчує, що автори розглядають категорію “бюджетне фінансування” з позиції бюджету, з якого “надаються”, “виділяються”, “направляються” кошти в межах затверджених видатків цього бюджету. А як тлумачити цю категорію з позиції сільськогосподарського підприємства?

Відповідь на поставлене питання дозволить уточнити економічний зміст цієї категорії для галузі сільського господарства з позиції кожного із суб’єктів фінансових відносин: з позиції бюджету та з позиції суб’єкта-отримувача фінансових ресурсів. Для цього розглянемо бюджетне законодавство, що регулює питання бюджетних видатків.

Згідно Роз’яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету (далі – Роз’яснення) [6] “під видатками розуміють державні платежі, які не підлягають поверненню. Вони бувають відплатними, тобто здійсненими в обмін на товар чи послугу, або невідплатними (односторонніми)”. За своїм економічним змістом бюджетне фінансування є невідплатними (односторонніми) безповоротними платежами з бюджету.

Як свідчить практика, отримані сільськогосподарськими підприємствами бюджетні кошти за економічною класифікацією поділяються на субсидії і поточні трансферти (код 1300 економічної класифікації видатків бюджету) та капітальні трансферти (код 2400).

Перша категорія – це невідплатні державні платежі, які не підлягають поверненню і передбачаються лише на поточні цілі одержувача бюджетних коштів; друга – невідплатні, безповоротні платежі, які носять одноразовий і нерегулярний характер як для донора, так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення.

Таким чином, бюджетне фінансування сільського господарства з позиції бюджету можна розглядати як невідплатні, безповоротні платежі з бюджету на підтримку сільськогосподарського виробництва. Крім такої підтримки в Україні здійснюється бюджетне фінансування сільських територій (фінансування розвитку інфраструктури на селі (транспорт, комунікації) та соціальної сфери села (школи, лікарні, дитячі садки).

З позиції сільськогосподарського підприємства бюджетне фінансування сільського господарства можна розглядати як систему діючих економічних відносин, пов’язаних з отриманням у його розпорядження фінансових ресурсів у вигляді невідплатних, безповоротних коштів бюджету, які мають цільове призначення.

Уточнивши визначення категорії, перейдемо до вивчення теоретичних аспектів відображення бюджетного фінансування в обліку, що зводиться до визначення його місця в системі бухгалтерського обліку.

Українські вчені застосовують системний підхід до дослідження бухгалтерського обліку. Так, Л.Л. Горецька розглядає облік, по-перше, як велику систему, тобто систему, яка не вивчається одночасно із позиції одного спостережника або в часі, або в просторі, по-друге, як складну систему, тобто систему, побудовану для рішення багатоцільової задачі; по-третє, як підсистему більш складної системи, тобто системи управління; по-четверте, як інформаційну систему, адже однією з основних задач бухгалтерського обліку являється збір, переробка і видача інформації; по-пяте, як документальну систему, оскільки бухгалтерський облік не може функціонувати без документів [7, с. 146-147].

О.М. Петруком узагальнено елементи структури системи бухгалтерського обліку (форма, методи, суб’єкт і об’єкт, сукупність видів, функції, інформація) та визначено необхідність їх подальшого вивчення для свідомого їх використання і керування системою в цілому [8, с. 173].

Один і структурних елементів системи бухгалтерського обліку – об’єкти обліку – теоретики об’єднують у дві групи: такі, що забезпечують господарську діяльність підприємства (господарські засоби і їх джерела) та такі, що складають господарську діяльність підприємства (господарські процеси і їх результати) [9, с. 37]. Перша група відноситься до об’єктів в статиці, друга – до об’єктів в динаміці.

Фінансування з бюджету являється одним із джерел формування господарських засобів і відповідає принципам бухгалтерського обліку: 1) має вартісну оцінку; 2) змінює майновий стан підприємства; 3) документально оформлене, – тому не викликає заперечення той факт, що бюджетне фінансування є об’єктом обліку в статиці.

Для обліку бюджетного фінансування підприємства застосовують рахунок 48 “Цільове фінансування та цільові надходження”. Згідно Інструкції по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку на цьому рахунку ведеться облік та узагальнення інформації про наявність та рух коштів фінансування заходів цільового призначення.

Кошти цільового фінансування і цільових надходжень можуть надходити як субсидії, асигнування з бюджету та позабюджетних фондів, цільові внески фізичних та юридичних осіб тощо.

За кредитом рахунку 48 “Цільове фінансування і цільові надходження” відображаються кошти цільового призначення, для фінансування певних заходів, за дебетом – використані суми за певними напрямками, визнання їх доходом, а також неповернення невикористаних сум.

Аналітичний облік коштів цільового фінансування і цільових надходжень та їх витрачання провадиться за їх призначенням та джерелами надходжень.

Джерелом бюджетного фінансування сільського господарства є бюджет. Тому отримане бюджетне фінансування є зобов’язанням сільськогосподарського підприємства перед бюджетом понести витрати, пов’язані з виконанням умов фінансування, і визнається доходом підприємства в тому періоді, в якому були зазнані відповідні витрати.

Формування і використання фінансових ресурсів на всіх державних рівнях передбачає здійснення фінансового контролю, як однієї з форм управляння фінансами та складової системи фінансово-господарського контролю.

Під фінансовим контролем Є.В. Калюга розуміє діяльність державних і громадських органів, спрямовану на перевірку обґрунтованості процесів формування та раціонального використання коштів з метою встановлення вірогідності, законності й доцільності операцій [10, с. 6].

Об’єкти контролю багаточисленні та різноманітні, тому Ф.Ф. Бутинець і колектив авторів розглядають їх в укрупнених групах:

1) в залежності від структури галузей економічної діяльності (явища і процеси, що відбуваються в промисловості, сільському господарстві, транспорті, будівництві, торгівлі тощо);

2) в залежності від рівня галузі економічної діяльності (явища і процеси, що відбуваються в народному господарстві в цілому, в галузі, на території, в районі, об’єднанні, на підприємстві тощо);

3) всередині підприємства (функції управління, процеси господарської діяльності, майно підприємства) [11, с. 48].

Фактично, об’єктами контролю виступають і об’єкти обліку, і сам бухгалтерський облік на підприємстві. Оскільки бюджетне фінансування нами визначено як об’єкт обліку, то тепер можемо стверджувати, що фінансування є і об’єктом контрольних дій з боку усіх уповноваженим суб’єктів фінансового контролю (виступає об’єктом фінансового контролю).

Результати дослідження про існуючі на сьогодні субєкти контролю за рухом бюджетних коштів та їхні повноваження висвітлено в іншій публікації [12].

Висновки. Проведене дослідження дозволяє сформулювати ряд висновків щодо теоретичних основ обліку і контролю бюджетного фінансування сільського господарства.

1. Уточнено визначення категорії “бюджетне фінансування сільського господарства”:

§ з позиції бюджету – це невідплатні, безповоротні платежі з бюджету на підтримку розвитку сільськогосподарського виробництва;

§ з позиції сільськогосподарського підприємства – це система діючих економічних відносин, пов’язаних з отриманням у його розпорядження фінансових ресурсів у вигляді невідплатних, безповоротних коштів бюджету, які мають цільове призначення.

2. Бюджетне фінансування є одним із:

§ джерел формування господарських засобів, відповідає принципам бухгалтерського обліку і є його об’єктом в статиці;

§ видів цільового фінансування, для обліку якого підприємства застосовують рахунок 48 “Цільове фінансування та цільові надходження”. На цьому рахунку ведеться облік та узагальнення інформації про наявність та рух коштів фінансування заходів цільового призначення.

3. Визначено місце бюджетного фінансування серед інших об’єктів обліку.

4. Отримане бюджетне фінансування є зобов’язанням сільськогосподарського підприємства перед бюджетом понести витрати, пов’язані з виконанням умов цього фінансування, та забезпечити тим самим високу результативність діяльності.

5. Доведено, що бюджетне фінансування є об’єктом контрольних дій з боку усіх уповноважених суб’єктів фінансового контролю (виступає об’єктом фінансового контролю).

 

Список використаної літератури та нормативної бази:

1.                 Галушко В.П. Методологічні та практичні аспекти рівня державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників / В.П. Галушко, А.Д. Діброва, Л.В. Діброва // Економіка АПК. – 2006. – № 3. – C. 3–11.

2.                 Демчак І.М. Ситуація в аграрному секторі економіки та заходи Уряду щодо державної підтримки розвитку АПК / І.М. Демчак // Економіка АПК. – 2005. – № 11. – C. 12–19.

3.                 Фінансування і кредитування сільськогосподарських підприємств : підруч. для викладачів і студ. екон. спец. вищ. навч. сільськогосподарських закл. І – ІІ рівнів акредитації / [М.Я. Дем’яненко, П.П. Лайко, В.М. Жук та ін.] ; за ред. М.Я. Дем’яненка. – К. : Урожай, 1995. – 208, [1] с.

4.                 Облік державної підтримки агропромислового виробництва : навч. посіб. [для студ. вищ. та середніх закл. освіти екон. спец.] / [Лузан Ю.Я., Жук В.М., Герасимук І.В. та ін. ; за ред. Лузана Ю.Я. та ін.]. – К. : Юр-Агро-Веста, 2007. – 324 с.

5.                 Сук Л.К. Методи обліку державної підтримки виробництва сільськогосподарської продукції / Л.К. Сук, П.Л. Сук // Облік і фінанси АПК. – 2008. № 1. – С. 65–72.

6.                  Роз’яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджене наказом Державного казначейства України від 4 листопада 2004 р. № 194 // Ліга: еліт Закон Copyright: ІАЦ “Ліга”. – 2004–2007.

7.                  Горецька Л.Л. Система бухгалтерського обліку / Л.Л. Горецька // Вісник ЖІТІ. – 2000. – № 12. – C. 138–147.

8.                  Петрук О.М. Стан та проблеми розвитку поняття бухгалтерського обліку як системи / О.М. Петрук // Вісник ЖДТУ. – 2003. – № 2 (24). – C. 166–176.

9.                  Бутинець Т.А. Бухгалтерський облік : навч. поcіб. для менеджерів та економістів / Бутинець Т.А., Чижевська Л.В., Береза С.Л. ; за ред. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир : Рута, 2000. – 672 с.

10.             Калюга Є.В. Фінансово-господарський контроль у системі управління : [монографія] / Є.В. Калюга. – К. : Ельга, Ніка-Центр, 2002. – 360 с.

11.             Контроль і ревізія : підруч. для студ. спец. “Облік і аудит” вищ. навч. закл. / Ф.Ф. Бутинець, Н.Г. Виговська, Н.М. Малюга, Н.І. Петренко ; за ред. Ф.Ф. Бутинця. – 3-є вид., доп. і перероб. – Житомир : Рута, 2002. – 544 с.

12.            Метелиця В.М. Контроль за надходженням і використанням бюджетних коштів фінансової підтримки сільського господарства / В.М. Метелиця // Облік і фінанси АПК. – 2007. – № 3-5. – С. 123–128.