banner-mia2.gif

О.В.КОНОПЛІЦЬКА,*

                                                 аспірантка ННЦ “Інститут аграрної економіки” УААН

 

ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ОБЛІКУ БЮДЖЕТНОЇ ПІДТРИМКИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

· Ключевые вопросы, которые рассматриваются:

Определена суть бюджетной поддержки с экономической точки зрения.

Наведена классификация видов бюджетной поддержки.

Обобщено понятие бюджетной поддержки с финансово-экономической точки зрения.

 

· Key issues are examined:

Essence of budgetary support from the economic point of view determined.

Classification of types of budgetary support is pointed.

The concept of budgetary support from the financial- economic point of view is generalized.

 

Постановка проблеми. Спрямування в аграрну сферу економіки значних державних коштів повинно супроводжуватись заходами, спрямованими на забезпечення дієвого обліку та контролю за розподілом бюджетних асигнувань, їх цільовим і ефективним використанням товаровиробниками.

Разом з тим виникає потреба в формуванні понятійного апарату бюджетної підтримки та необхідність її класифікації для потреб бухгалтерського обліку.

Питання державної підтримки сільського господарства, як теоретичного, так і практичного спрямування розглядаються у працях багатьох науковців, зокрема, таких вчених-економістів як М.Азарова, І. Білоруса, О. Бородіної, П. Гайдуцького, С.Гасанова, М. Дем’яненка, І. Запатріної, І. Кобути, П. Лайка, Т. Осташко, Б. Пасхавера, Т.Єфіменко,  І. Ямпольської, Ф. Ярошенка.

___________________________________________________________________________

*Науковий керівник – академік, професор П.Т. Саблук

Метою написання статті є обґрунтування теоретико-методичних засад обліку коштів бюджетного фінансування спрямованих на підтримку сільськогосподарських підприємств. Для досягнення поставленої мети в статті вирішуються такі завдання:

- визначається суть бюджетної підтримки з економічної точки зору;

 - наводиться класифікація видів державної підтримки та визначаються  суттєві відмінності між ними;

- узагальнюється поняття бюджетної підтримки з фінансово-економічної точки зору.

Виклад основного матеріалу. Із вступом України до Світової організації торгівлі питання державної підтримки аграрного виробництва набуло значної актуальності, що пов’язано в виходом сільськогосподарських товаровиробників на міжнародні ринки з одного боку, та істотним зниженням рівня захисту внутрішнього ринку з іншого. Ю.Я.Лузан, з цього приводу відзначає, що: «Рівень державної підтримки має забезпечувати стабільні темпи розвитку аграрного сектору, унеможливлюючи збитковість сільськогосподарських підприємств» [3]. Разом з тим автор пояснює, що: «за вимогами Світової організації торгівлі, державна підтримка не повинна перевищувати рівень сукупної внутрішньої підтримки, яку можна надавати національним виробникам. Угодою зі СОТ для України таку межу встановлено на рівні  609,2 млн. дол. або 3043,4 млн. грн.»[3].

Досліджуючи рівень державної підтримки М.Я.Дем’яненко відмічає позитивні тенденції у фінансуванні сільського господарства. «За останні п’ять років видатки бюджету на аграрний сектор зросли у 2,5 рази і склали у 2007 р. 7,3 млрд. грн.» [2]. Разом з тим, автор відзначає, що: «для ефективнішого використання бюджетних коштів по цільових програмах підтримку слід здійснювати комплексно. Це передбачає бюджетне фінансування в межах декількох взаємообумовлених програм одночасно, відсутність фінансування або недофінансування однієї з програм може призвести до розриву всього технічного ланцюга і спричинити невиконання всієї програми» [2].

К.В. Наконечна розглядає підтримку як забезпечення достойних рівнів дохідності та прибутковості виробничої діяльності сільськогосподарських товаровиробників усіх форм власності та господарювання [5].

О.С. Щекович зазначає, що бюджетна підтримка здійснюється через механізм ринкових важелів (регулювання цін, субсидії, пільгове оподаткування, дотації) та як цільове програмне фінансування [8].

Лузан Ю.Я. та Жук В.М. розглядають бюджетну підтримка сільського господарства як цілеспрямоване державне регулювання виробничої діяльності шляхом спрямування бюджетних коштів за відповідними програмами соціально-економічного розвитку [4].

Дослідження показують, що бюджетна підтримка сільського господарства в Україні надається у двох формах:

-       кошти, що мали надійти до бюджету як фіскальні платежі, проте держава відмовилась від них на користь товаровиробників шляхом надання різноманітних пільг;

-       бюджетні асигнування на фінансування бюджетних програм з підтримки виробництва сільськогосподарської продукції.

Якщо проаналізувати українське законодавство, то чіткого визначення державної підтримки та її класифікації в ньому не простежується.

В статті 2 п 13 Бюджетного кодексу України зазначено, що видатки бюджету - кошти, що спрямовуються на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом, за винятком коштів на погашення основної суми боргу та повернення надміру сплачених до бюджету сум.

Бюджетним кодексом України визначено, що бюджетне асигнування - повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету.

Видатки бюджету класифікуються за:

1. Функціями, з виконанням яких пов'язані видатки (функціональна класифікація видатків).

Функціональна класифікація видатків має такі рівні деталізації:

-       розділи, в яких визначаються видатки бюджетів на здійснення відповідно загальних функцій держави, Автономної Республіки Крим чи місцевого самоврядування;

-       підрозділи та групи, в яких конкретизуються напрями спрямування бюджетних коштів на здійснення відповідно функцій держави, Автономної Республіки Крим чи місцевого самоврядування.

2. Економічною характеристикою операцій, при проведенні яких здійснюються ці видатки (економічна класифікація видатків).

За економічною класифікацією видатки бюджету поділяються на поточні видатки, капітальні видатки та кредитування за вирахуванням погашення, склад яких визначається Міністром фінансів України.

3. Ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків)

Відомча класифікація видатків бюджету визначає перелік головних розпорядників бюджетних коштів. На її основі Державне казначейство України та місцеві фінансові органи ведуть реєстр усіх розпорядників бюджетних коштів.

4. Бюджетними програмами (програмна класифікація видатків).

Зазначена класифікація видатків бюджету застосовується при формуванні бюджету за програмно-цільовим методом.

Для визначення суті бюджетної підтримки з економічної точки зору розглянемо Роз'яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, згідно якого під видатками розуміють державні платежі, які не підлягають поверненню. Вони бувають відплатними, тобто здійсненими в обмін на товар чи послугу, або невідплатними (односторонніми). Категорія видатків не включає платежі в рахунок погашення державного боргу, які класифікуються як фінансування. Видатки бюджету за економічною класифікацією групуються в єдині блоки і поділяються на поточні і капітальні.

В економічній структурі витратної частини бюджету класифікувати як кошти на підтримку сільськогосподарського виробництва можна платежі які надаються у вигляді:

1.Субсидій та поточних трансфертів (код 1310 економічної класифікації видатків). До цієї категорії відносять:

-                    субсидії - невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств.

-                    трансфертні платежі є невідплатними і безповоротними і не являють собою придбання товарів чи послуг, надання кредиту або виплату непогашеного боргу.

2. Капітальних трансфертів (код 2410 економічної класифікації видатків)- невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсації втрат, пов'язаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення капіталу одержувачів бюджетних коштів. До цієї категорії включаються також трансфертні платежі підприємствам для покриття збитків, акумульованих ними протягом ряду років, або таких, які виникли в результаті надзвичайних обставин. Капітальними трансфертами вважаються невідплатні, безповоротні платежі, які носять одноразовий і нерегулярний характер як для донора, так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення [1].

Разом з тим необхідно відмітити, що така форма підтримки сільськогосподарських підприємств як дотація в бюджетній класифікації видатків не передбачена.

Дотації у складі поточних трансфертів передбачені лише на покриття збитків державних підприємств та на фінансування бюджетів нижчих рівнів.

При цьому дане поняття широко застосовується в літературних джерелах при класифікації бюджетної підтримки [4, 6].

У фінансовому словнику дотація (від лат. dotatio — дар, пожертва) визначається як грошові кошти, що виділяються з державного бюджету підприємствам безповоротньо, для підтримки цін на окремі види продукції та не мають цільового призначення; субсидія (від лат. subsidium – допомога, підтримка) — допомога у грошовій або натуральній формі, що надається державою за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, а також спеціальних фондів, юридичним і фізичним особам, місцевим органам влади, іншим державам, за соціально-економічною суттю має загальне або цільове призначення[7].

Таким чином субсидії і дотації носять різний економічний зміст і тому, на нашу думку, неправомірно вважати ці два поняття ідентичними.

На наш погляд, при формуванні інформації в бухгалтерському обліку, дотації необхідно вважати окремою формою бюджетної підтримки.

Ми визначили наступні підстави для визнання дотацій однією з форм бюджетної підтримки:

-   по-перше, видача бюджетних коштів організаціям і окремим виробникам у безповоротному порядку є ніщо інше як акт бюджетної підтримки;

-   по-друге, бюджетні кошти у формі дотації направляються для підтримки цін з метою зацікавленості організацій або окремих виробників у виробництві конкретних видів продукції;

- по-третє сільськогосподарські підприємства відображають у річний бухгалтерській звітності, отримані дотації в формі №50 с.г. в додатку 3 «Державна підтримка сільського господарства».

З огляду на вказані нами підстави для визнання дотацій формою бюджетної підтримки виробництва сільськогосподарської продукції, пропонуємо для цілей бухгалтерського обліку бюджетні кошти підрозділяти на:

-   кошти на фінансування капітальних видатків, пов'язаних з купівлею, будівництвом або придбанням іншим шляхом необоротних активів (основних засобів та ін.) – капітальні трансферти;

-   кошти на часткове фінансування цільових поточних витрат, відмінних від призначених на фінансування капітальних видатків - субсидії;

-   кошти на фінансування відшкодування частини понесених поточних витрат на конкретний вид продукції - дотації.

У зв'язку з доцільністю визнання дотацій формою бюджетної підтримки сільськогосподарських підприємств вважаємо за необхідне дати уточнення її сутності.

На наш погляд, бюджетна підтримка - це дії держави, спрямовані на розвиток, стимулювання виробництва конкретного підприємства шляхом поповнення його активів коштами або іншим майном з метою збільшення економічної вигоди.

В зв’язку з виокремленням дотацій в окрему форму бюджетної підтримки вважаємо за доцільне необхідність проведення подальших дослідження в напрямку розробки методики відображення таких платежів на рахунках бухгалтерського обліку.

Висновки та пропозиції.

Узагальнюючи вищесказане, відмітимо, що бюджетні кошти, надані сільськогосподарським підприємствам для потреб обліку доцільно класифікувати як:

-   капітальні трансферти – кошти на фінансування капітальних видатків, пов'язаних з купівлею, будівництвом або придбанням іншим шляхом необоротних активів (основних засобів та ін.);

-   субсидії – кошти на часткове фінансування цільових поточних витрат, відмінних від призначених на фінансування капітальних видатків;

-   дотації – кошти на фінансування відшкодування частини понесених поточних витрат на конкретний вид продукції.

Виділяючи дотації в окрему форму бюджетної підтримки в публікації наводиться  авторське визначення поняття «бюджетної підтримки».

В зв’язку з цим, вважаємо, що подальших досліджень потребує облікове забезпечення відображення субсидій і дотацій на рахунках бухгалтерського обліку та у фінансовій звітності підприємств.

 

Список використаних джерел

1.     Бюджетний кодекс України: [Текст]: офіц.текст: за станом на 25 грудня 2008 р. – Ліга: еліт Закон Copyright: ІАЕ «Ліга». 2001 – 2008.

2.     Дем’ненко, М.Я. Національна система державної підтримки аграрного сектору в умовах членства України в СОТ  [Текст] / М.Я. Дем’ненко // Облік і фінанси АПК. – 2008. - № 3. – С. 11-16.

3.     Лузан, Ю.Я. Розвиток державної підтримки аграрного сектора України в умовах членства СОТ [Текст] / Ю.Я. Лузан // Облік і фінанси АПК. – 2008. - № 3. – С. 4-11.

4.     Лузан Ю.Я. Облік державної підтримки агропромислового виробництва [Текст] / Ю.Я. Лузан, В.М. Жук, І.В. Герасимук – К.: Видавн. ТОВ «Юр-Агро-Веста», 2007. – 324 с.

5.     Наконечна К.В. Механізм державної підтримки сільськогосподарського виробництва та шляхи його удосконалення[Текст]: автореф. дис. канд. екон. наук: 08.00.03 / Наконечна Катерина Віталіївна; Національний аграрний університет. – К., 2008. – 22 с.:

6.     Стеченко Д.М. Державне регулювання економіки: навч. посібник (для студ. екон. спец. і викладачів) [Текст] / Д.М. Стеченко – К.: МАУП, 2000. – 176 с.

7.     Фінансовий словник-довідник [Текст] / М.Я. Дем’яненко, Ю.Я. Лузан, П.Т. Саблук, В.М. Скупий та ін.; за ред. М.Я. Дем’яненка. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – 555 с.

8.     Щекович О.С. Використання бюджетних коштів підприємствами агропромислового комплексу [Текст]: автореф. дис. канд. екон. наук: 08.04 / Щекович Олена Сергіївна; ННЦ «Інститут аграрної економіки» – К., 2005. – 19 с.