banner-mia2.gif
М.Ф. Огійчук,
канд. екон. наук, професор,
зав. кафедрою бухгалтерського обліку і аудиту.
Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва.
Л.А. Булах,
ст. викладач.
Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва

 

 

&                 Ключевые вопросы, которые рассматриваются:

·     Практика игнорирования правильной организации управленческого учета снижает эффективность использования машинно-тракторного парка в реформированных сельскохозяйственных предприятиях.

·     Рекомендуется усовершенствовать методику формирования и исчисления себестоимости работ машинно-тракторного парка как фактора своевременного получения менеджером информации, необходимой для принятия управленческих решений.

&                    Key issues that are examined:

·     Ignoring proper organization of management factor decreases effective use of agricultural machinery park at the reformed agricultural enterprises.

·     Recommendations are given as for improving the system of methods aimed at forming and evaluating the self-cost of agricultural machinery park work as a factor of obtaining in time information necessary for the manager to make adequate decisions.

Забезпечення механізованого виробництва конкурентноспроможної сільськогосподарської продукції актуальна проблема розвитку реформованих сільськогосподарських підприємств. Для цього кількісний та якісний склад машинно-тракторного парку необхідно довести до науково обгрунтованої технологічної потреби з метою виконання всіх агротехнічних операцій в оптимальні терміни. Наявний машинно-тракторний парк не відповідає сучасним вимогам сільськогосподарського виробництва. В аграрному секторі України використовується близько 296 тис. тракторів, 54 тис. зернозбиральних, 23,5 тис. кормозбиральних комбайнів, понад 100 тис. одиниць ґрунтообробної, посівної та іншої техніки [1, с. 154]. Через технічні несправності не використовується четверта частина зазначеної кількості машинно-тракторного парку. Близько 90 % техніки в господарствах відпрацювало свій нормативний експлуатаційний термін.

Близько 90 % техніки в господарствах відпрацювало свій нормативний експлуатаційний термін.

І все-таки ефективне використання навіть цього машинно-тракторного парку значною мірою залежить від прогресивних форм організації його роботи, вдосконалення методів аналізу та розробки заходів, які забезпечують вдосконалення планування та управління виробничою діяльністю. У зв’язку з цим на порядок денний виходять такі першочергові завдання, як підвищення якості та оперативності обліку роботи машинно-тракторного парку. Організація обліку роботи машинно-тракторного парку завжди була питанням проблематичним.  У різні періоди розвитку економіки нашої країни цю проблему досліджували вчені-економісти.

Вона змінювалася разом зі зміною системи управління, організаційної форми роботи, формою матеріального заохочення трактористів-машиністів за виконані польові та транспортні роботи [7]. Змінювалися підходи до організації та методика обліку [5]. Долучилися й зміни в нормативній базі, яка  регулює бухгалтерський облік. Нормативне віднесення методу калькуляції до рангу управлінського обліку потребує перегляду порядку методики обліку витрат по машинно-тракторному парку, їх розподілу та включенню до собівартості продукції. Тому  проблема й на сьогодні  актуальна й потребує детального дослідження.

У багатьох великих та середніх сільськогосподарських підприємствах машинно-тракторний парк був і на сучасному етапі  залишається окремим структурним підрозділом, який об’єднує найбільш кваліфікованих працівників підприємства й потужну техніку, на яку припадає майже весь обсяг польових  і значна питома вага транспортних робіт. Сюди входять трактори, комбайни, причіпні, начіпні сільськогосподарські машини та знаряддя для обробітку грунту, вирощування й збирання врожаю. Складовою машинно-тракторного парку є також машинні двори, гаражі, навіси, майданчики для зберігання техніки та інші основні засоби.

Діючі організаційні форми роботи машинно-тракторного парку викликають досить критичне ставлення до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291 [2] та Методичних рекомендацій з планування обліку й калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених Мінагрополітики України від 18.05.2001 р. наказом № 132 [3].

Згадані нормативні документи можуть бути ефективними лише в малих сільськогосподарських підприємствах, де трактори, комбайни та інші сільськогосподарські машини наявні в незначній кількості, а їх використання здійснюється в комплексі технологічних операцій з вирощування певних культур.

У інших випадках необхідно застосовувати таку організацію управлінського обліку, яка б забезпечила оперативність управління та контроль за використанням палива (економією або перевитратами порівняно з встановленими нормативами), обсягом виконаних робіт і їх якістю, використанням робочого часу й нарахуванням оплати праці, експлуатацією машинно-тракторного парку та його технічним станом.

Для забезпечення названих вимог можна скористатися досвідом організації управлінського обліку роботи машинно-тракторного парку СТОВ «Гусарівське» Балаклійського району Харківської області, яке очолює В.М. Вовченко. На полях цього господарства працює 48 тракторів, 26 комбайнів, 90 грунтообробних машин. Ремонтно-технічна майстерня оснащена парком сучасних верстатів та обладнання й здатна проводити всі види ремонтів наявної техніки. Тракторно-рільнича бригада працює на умовах госпрозрахунку. Всі операції з експлуатації машинно-тракторного парку підлягають документуванню, що сприяє зміцненню режиму економії при виконанні механізованих робіт.

Основним первинним документом для обліку роботи тракторів, комбайнів та інших самохідних машин є «Обліковий лист тракториста-машиніста».

У залежності від конкретних обставин для виконання механізованих робіт на кожний трактор призначають одного, а при роботі в дві зміни — двох трактористів. Облік у тракторній бригаді веде обліковець-заправник, і цю функцію контролює бригадир тракторної бригади. У обов’язки цих працівників входить своєчасне й правильне складання первинних документів з обліку виконаних робіт, витрачання нафтопродуктів та нарахування оплати праці механізаторам.

Виконання тракторних та інших механізованих робіт записують щоденно до облікового листа кожного тракториста. Листок розраховано приблизно на п’ятнадцять змін, показники записують по кожній зміні окремо.

Кожен механізатор після закінчення зміни повинен мати відомості про кількість та якість виконаної ним роботи, про витрати пального й розмір заробітку за зміну. Всі ці показники записують щоденно до облікового листа. У встановлені в господарстві терміни (через 10-15 днів) облікові листи, підписані механізатором, бригадиром, агрономом обліковець подає до бухгалтерії, де їх перевіряють, затверджують, після чого вони є підставою для узагальнення й систематизації у «Накопичувальній відомості обліку використання машинно-тракторного парку», і «Журналі обліку робіт і витрат». Слід мати на увазі, що трактористи-машиністи виконують різні сільськогосподарські роботи.

Для переведення окремих робіт в еталонний обсяг виконаних, застосовується така методика.

Розрахунок обсягу тракторних робіт в умовні еталонні гектари здійснюється множенням кількості виконаних змінних норм виробітку трактора певної марки на його змінний еталонний виробіток.

Еталонний змінний виробіток трактора визначається множенням коефіцієнта перерахунку його в умовні еталонні трактори на кількість виконаних нормозмін. Коефіцієнти перерахунку фізичних тракторів у еталонні та змінні еталонні виробітки по різних марках, наявних у господарстві, наведено в Таблиці 1.

Кількість виконаних нормозмін залежить від форми оплати праці:

— відрядної, коли встановлені норми виробітку;

— погодинної, коли облік ведуть за відпрацьований час.

Приклад 1. Трактор МТЗ-80 з сівалкою СЗ-3,6 використовувався при сівбі зернових культур. Норма виробітку при 7-годинному робочому дні — 16,9 га, фактично виконано за зміну — 18,6 га.

Визначаємо:
— кількість виконаних нормозмін

18,6 га : 16,9 га = 1,1 нормозмін;

— еталонний змінний виробіток на трактор МТЗ-80

0,7 ум. ет. га х 7 год. = 4,9 ум. ет. га;

— кількість виконаних умовних еталонних гектарів

1,1 х 4,9 ум. ет. га = 5,39 ум. ет. га;

 

Таблиця 1

 

Еталонний виробіток, коефіцієнти перерахунку фізичних тракторів у еталонні в СТОВ «Гусарівське» Балаклійського району Харківської області

 

Марка

Виробіток умовних еталонних гектарів

Витрати пального на 1 ум. ет. га, кг

Кількість тракторів

за одну год. (коеф. перерахунку фізичних тракторів у еталонні)

за 7-год. зміну

фізичних

еталонних

Т-150

1,65

11,6

14,1

6

10

Т-150К

1,50

10,5

14,9

7

10

ДТ-75

1,03

7,2

12,9

1

1

Т-74

1,0

7,0

10,6

1

1

Т-70

0,9

6,3

13,2

6

5

К-701

2,7

18,9

14,8

5

14

МТЗ-80

0,7

4,9

17,7

6

4

ЮМЗ-6Л

0,6

4,2

14,5

12

7

Т-25А

0,3

2,1

15,3

1

0,3

Т-16М

0,22

1,5

13,2

2

0,4

ХТЗ-180

2,46

17,22

12,09

1

2

Разом

х

х

х

48

54,7

 

Приклад 2. Трактор МТЗ-80 використовується  протягом 5 годин на звезенні сільськогосподарського інвентаря до машинного двору.

Визначаємо:
— кількість нормозмін

5 год. : 7 год. = 0,71;

— еталонний змінний виробіток на МТЗ-80

0,7 ум. ет. га х 7 год. = 4,9 ум. ет. га;

— кількість виконаних умовних еталонних гектарів

0,71 х 4,9 ум. ет. га = 3,48 ум. ет. га.

 

Підсумкові дані по кількості виконаних нормозмін і умовних еталонних гектарів з кожного Облікового листа тракториста-машиніста (ф. № 67) переносять до Накопичувальної відомості обліку використання машинно-тракторного парку (ф. № 37а) і до Журналу обліку робіт і витрат (ф. № 37), де ці показники накопичують і підсумовують.

На підставі даних накопичувальних реєстрів визначають річний обсяг робіт в умовних еталонних гектарах по марках тракторів і видах робіт.

У бухгалтерії підприємства для обліку витрат, пов’язаних з утриманням і експлуатацією тракторів, комбайнів, інших самохідних, причіпних, начіпних сільськогосподарських машин і знарядь для обробітку грунту, вирощування та збирання врожаю, використовують субрахунки 2351 «Утримання і експлуатація машинно-тракторного парку», 2352 «Утримання і експлуатація комбайнів та інших самохідних машин». На субрахунку 2351 обліковують витрати на утримання і експлуатацію тракторів на всіх видах робіт, тракторних причепів, сільськогосподарських машин і знарядь, використовуваних на обробітку грунту, сівбі, догляді за посівами й збиранні врожаю, а також машинних дворів, гаражів, навісів, майданчиків для зберігання техніки та інших основних засобів машинно-тракторного парку. В межах цього субрахунка ведуть один аналітичний рахунок, на якому обліковують витрати на експлуатацію тракторів на сільськогосподарських і транспортних роботах.

Облік ведуть за такими статтями: різні матеріальні витрати (паливо, будівельні матеріали, запасні частини, малоцінні та швидкозношувані предмети, терміном використання до 1 року); витрати на оплату праці; відрахування на соціальні заходи; амортизація; інші витрати.

На статті «Паливо» обліковують вартість нафтопродуктів, використаних тільки на транспортних роботах тракторів (за винятком цих робіт у рослинництві). Вартість використаних нафтопродуктів на сільськогосподарських роботах на цю статтю не відносять, а списують безпосередньо на відповідні об’єкти обліку в рослинництві. На вартість нафтопродуктів, витрачених на транспортних роботах тракторів (за винятком цих робіт у рослинництві), дебетують субрахунок 2351 і кредитують субрахунок 203.

На статтю «Будівельні матеріали» списують вартість будматеріалів, витрачених на ремонт гаражів, навісів, майданчиків та інших основних засобів, які використовуються на обслуговуванні машинно-тракторного парку. На вартість списаних матеріалів дебетують субрахунок 2351 і кредитують субрахунок 205.

На статтю «Запасні частини» списують вартість запчастин, витрачених на ремонт машин, знарядь та інших технічних засобів за межами ремонтно-механічної майстерні. Дебетують субрахунки 2351 і кредитують субрахунок 207. На цій самій статті обліковують вартість гуми для тракторів та інших сільськогосподарських машин, одержаної зі складу замість спрацьованої.

На статтю «Малоцінні та швидкозношувані предмети» списують вартість таких предметів з терміном використання до 1 року, використаних для машинно-тракторного парку. Дебетують субрахунок 2351 і кредитують рахунки 22.

На статті «Роботи і послуги» відображають вартість робіт і послуг, наданих машинно-тракторному парку допоміжними виробництвами, сторонніми організаціями і підприємствами. На вартість списаних робіт і послуг дебетують субрахунок 2351 і кредитують рахунки 234, 63, 68.

На статтю «Витрати на оплату праці» відносять основну й додаткову оплату праці, нараховану трактористам-машиністам за виконані транспортні роботи (за винятком рослинництва). До складу основної і додаткової оплати праці входять надбавки трактористам-машиністам за класність, винагороди за вислугу років, премії за економію прямих витрат, на виконання державних і громадських обов’язків та інші види додаткової оплати праці на транспортних роботах. Дебетують субрахунок 2351 і кредитують рахунок 66. Суми нарахованої основної і додаткової оплати трактористам-машиністам на сільськогосподарських роботах на зазначену статтю не відносять. Ці суми списують прямо на відповідні об’єкти обліку в рослинництві. При нарахуванні оплати праці дебетують субрахунок 231 і кредитують рахунок 66.

По статті «Відрахування на соціальні заходи» відображають відрахування за встановленими нормами від витрат на оплату праці трактористів-машиністів, зайнятих на транспортних роботах (за винятком рослинництва). Дебетують субрахунок 2351 і кредитують рахунок 65.

По статті «Амортизація» відображають суму амортизаційних відрахувань на основні засоби та інші необоротні матеріальні активи по машинно-тракторному парку. Нарахування амортизації по машинах і обладнанню припиняється після закінчення нормативного терміну їх служби за умови повного перенесення всієї вартості на витрати виробництва. На суму нарахованої амортизації дебетують субрахунок 2351 і кредитують рахунок 13.

На статті «Інші операційні витрати» відображають платежі по страхуванню майна машинно-тракторного парку, витрати по відрядженнях та ін. Дебетують субрахунок 2351 і кредитують рахунки 65, 23, 372.

Протягом звітного періоду на кредиті субрахунка 2351 відображають тільки планову вартість транспортних робіт (вказуючи їх загальний обсяг у тонно-кілометрах і умовних еталонних гектарах), яку було віднесено на рахунки з обліку товарно-матеріальних цінностей та інших споживачів послуг. У кінці року нерозподілену частину витрат, облічену на субрахунку 2351, розподіляють між окремими культурами (групами культур і транспортними роботами пропорційно до виконаних робіт в умовних еталонних гектарах за формою, наведеною в Таблиці 2.

Таблиця 2

 

Відомість розподілу витрат з утримання й експлуатації машинно-тракторного парку в СТОВ «Гусарівське» Балаклійського району Харківської області за 2003 рік

 

 №

п/п

Об’єкти обліку, на які відносяться витрати

Обсяг виконаних робіт, ет. га

Витрати до розподілу, грн.

Кореспондуючий рахунок

 

Культури

 

 

 

1

Озима пшениця поточного року

730,88

8322,97

2311041

2

Ячмінь

3586,22

40838,44

2311043

3

Кукурудза на зерно

1685,41

19192,77

2311045

4

Соняшник

3151,76

35890,98

2311050

5

Багаторічні трави

1558,80

17750,99

2311063

6

Цукровий буряк

5175,86

58940,62

2311076

7

Кукурудза на силос

4379,95

49877,12

2311061

8

Озима пшениця майбутнього року

3362,18

38287,16

2311074

9

Витрати під врожай наступного року

20788,06

236724,18

2311069

 

Разом

44419,12

505825,23

х

10

Транспортні роботи тракторів

15852,62

180523,30

х

 

Всього

60271,74

686348,53

2351 (кредит)

 

 

Після списання витрат на сільськогосподарські роботи (культури, групи культур) на субрахунку 2351 залишаються витрати, які відносяться лише на транспортні роботи тракторів. Після цього визначають фактичну собівартість 1 етал. гектара (або 1 т. км) транспортних робіт тракторного парку шляхом ділення суми витрат, що залишилися, на обсяг транспортних робіт тракторів за рік.

Розрахунок обчислення собівартості 1 ет. гектара транспортних робіт наведено в Таблиці 3.

Таблиця 3

 

Розрахунок визначення фактичної собівартості транспортних робіт тракторного парку в СТОВ «Гусарівське» Балаклійського району Харківської області за 2003 р.

 

Пор. №

Показники

Сума, грн.

1

Фактичні витрати на виконання транспортних робіт

251185,50

2

Фактичний обсяг виконаних транспортних робіт, ет. га

15852,62

3

Фактична собівартість 1 ет. га

15,84

4

Планова собівартість 1 ет. га

12,23

5

Калькуляційна різниця між фактичною і плановою собівартістю 1 ет. га

3,61

6

Калькуляційна різниця між фактичною і плановою собівартістю загального обсягу виконаних транспортних робіт

57307,96

 

Зіставляючи фактичну собівартість 1 ет. га (т-км) з плановою, визначають калькуляційну різницю і дописують її (при подорожчанні) на рахунки споживачів або сторнують (при здешевленні). На суму калькуляційної різниці дебетують субрахунки 232, 233 та інші й кредитують субрахунок 2351 (Таблиця 4).

На субрахунку 2352 «Утримання і експлуатація комбайнів та інших самохідних машин» протягом року обліковують витрати на утримання й експлуатацію зерно- і бурякозбиральних машин та інших самохідних комбайнів, машин, гаражів, навісів, майданчиків, інших основних засобів, пов’язаних з утриманням і експлуатацією зазначених машин. Аналітичні рахунки по цьому субрахунку відкривають за видами машин: зерно-, кукурудзо-, бурякозбиральні комбайни тощо.

Протягом року витрати на утримання та експлуатацію комбайнів нагромаджують на дебеті субрахунка 2352 за такими статтями: матеріальні витрати; амортизація; інші операційні витрати. Статті витрат «Витрати на оплату праці», «Відрахування на соціальні заходи» на цьому субрахунку не облічують. Оплату праці комбайнерів, відрахування на соціальні заходи, вартість палива, витраченого на роботу комбайнів, відносять безпосередньо на відповідні культури. На суму нарахованої оплати праці з відрахуваннями дебетують субрахунок 231 і кредитують рахунки 65, 66. На вартість списаного палива, витраченого на роботу комбайнів, дебетують субрахунок 231 і кредитують субрахунок 203. Витрати за статтями «Матеріальні витрати», «Амортизація», «Інші операційні витрати» обліковують аналогічно до статей витрат субрахунка 2351.

Таблиця 4

 

Розрахунок списання калькуляційних різниць між фактичною

 і плановою собівартістю транспортних робіт тракторного парку

 в СТОВ «Гусарівське» Балаклійського району Харківської області

 за 2003 рік

 

п/п

Споживачі транспортних послуг

Обсяг виконаних робіт, ет. га

Собівартість транспортних послуг, грн.

Сума корективу, грн.

Кореспондуючий рахунок

план 12,23

факт.

15,84

економ. (-)

перевит. (+)

1

2

3

4

5

6

7

8

 

Перевезення вантажів віднесене на:

 

 

 

 

 

 

1

Основне стадо ВРХ

8367,82

102338,44

132626,26

 

30287,82

2321114

2

Молодняк ВРХ

1541,78

18855,97

24421,80

 

5565,83

2321115

3

Свині

61,75

755,20

978,12

 

222,92

2321116

4

АВМ

39,34

481,13

623,15

 

142,02

2331143

5

Пилораму

116,40

1423,57

1843,78

 

420,21

2331150

6

Загальновиробничі витрати галузі рослинництва

2921,45

35729,33

46275,77

 

10546,44

9111022

7

Загальновиробничі витрати всіх напрямків діяльності

1856,72

22707,69

29410,44

 

6702,75

9151036

8

Населенню

за готівку

33,88

414,35

536,66

 

122,31

9032212

9

Сторонні організації

877,82

10735,74

13904,67

 

3168,93

9032213

10

Житлово-комунальне господарство

35,66

436,12

564,85

 

128,73

9491159

 

 

Разом

 

15852,62

 

193877,54

 

251185,50

 

 

57307,96

 

2351 (кредит)

 

На кредиті субрахунка 2352 протягом року не роблять ніяких записів. У кінці року або після завершення збирання врожаю витрати, облічені на цьому субрахунку, списують окремими статтями на відповідні культури пропорційно до площ, на яких зібрано врожай. Якщо на збиранні врожаю були зайняті вузькоспеціалізовані комбайни, витрати списують на культури, зібрані цими комбайнами (картоплезбиральні комбайни — на картоплю, бурякозбиральні — на буряки тощо), якщо ж комбайни загального призначення (зернозбиральні) — пропорційно до площ, які були під урожаєм. На суму списаних матеріальних витрат (за винятком палива), амортизації основних засобів та інших витрат дебетують субрахунок 231 по культурах і кредитують субрахунок 2352.

Для обліку витрат і виконаних робіт машинно-тракторним парком за вищеназваними аналітичними рахунками й статтями витрат новим варіантом Журнально-ордерної форми передбачено Виробничий звіт, скорочена форма якого наводиться нижче.

Великі можливості для проведення аналізу ефективності експлуатації машинно-тракторного парку і формуванню витрат на його утримання з’явилися після впровадження в СТОВ «Гусарівське» пакета прикладних програм для автоматизованої обробки облікової інформації на базі ПЕОМ, розробленого кафедрою бухгалтерського обліку й аудиту Харківського національного аграрного університету. Програмне забезпечення дозволяє в автоматичному режимі за допомогою комп’ютера вчасно отримувати таку інформацію для прийняття управлінських рішень:

— кількість відпрацьованих днів, годин, нормозмін;

— обсяг виконаної роботи в еталонних гектарах;

— витрати пального за нормою, фактично з визначенням його економії чи перевитрат;

— сума нарахованої оплати праці.

Ці показники визначаються в розрізі виконавців робіт (трактористів-машиністів), окремих марок та інвентарних номерів тракторів і комбайнів та в цілому по тракторній бригаді. Інформація за даними показниками може бути надана за будь-який період, а саме: щоденна, десятиденна, півмісячна, місячна, за сезон, з початку року тощо.

У окремих машинограмах формуються витрати за встановленими обліковою політикою статтями витрат у розрізі вищезазначених аналітичних рахунків.

 

Список використаної літератури:

1.     Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку. Інформаційно-аналітичний збірник (випуск 6) / За ред. П.Т. Саблука та ін. — К.: ІАЕ УААН, 2003.

2.     Волошин Н.И. Учёт затрат МТП // Экономика сельскохозяйственных и перерабатывающих предприятий. — 1991. — № 2. — с. 25-39.

3.     Малиновський Б. Машинно-такторна — як бізнес // Галицькі контракти. — 1999, № 6. — С. 23-26.

4.     Палюх Н.С. Учёт затрат по содержанию и анализ использования машинно-тракторного парка : автореферат дисертации на соискание учёной степени канд. экон. наук. — К. — 1998. — 121 с.

5.     Пахолков Н.А., Дугін П.І. Орендний підряд у підрозділах допоміжних служб // Економіка сільськогосподарських та переробних підприємств. — 1990 р. — № 3 — С. 33-35.

6.     План рахунків бухгалтерського обліку // Все про бухгалтерський облік. — 2003. — № 17 (805).

7.     Тивоненко І.Г. Аналіз розвитку форм використання машинно-тракторного парку // Економіка АПК. — 2002, № 1. — С.30-33.

8.     Управління методологією обліку в агропромисловому виробництві. За ред. П.Т. Саблука. К.: ІАЕ УААН, 2002р.