banner-mia2.gif

УДК: 657.153.8

С.О. КУЧЕРКОВА, к.е.н., доцент,

кафедра обліку і аудиту,

Таврійський державний агротехнологічний університет

 

ВДОСКОНАЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОБЛІКУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ

 

Питання, які розглядаються:

·      Досліджено теоретичні і методичні положення обліку дебіторської заборгованості.

·      Запропоновано шляхи вдосконалення інформаційного забезпечення обліку дебіторської заборгованості.

Ключові слова: розрахунки з покупцями, облік дебіторської заборгованості, регістри обліку.

 

Вопросы, которые рассматриваются:

·      Исследованы теоретические и методические положения учета дебиторской задолженности.

·      Предложены пути совершенствования информационного обеспечения учета дебиторской задолженности.

Ключевые слова: расчеты с покупателями, учет дебиторской задолженности, регистры учета.

 

Issues that are examined:

·      The theoretical and methodological positions of accounting of a debt receivable are researched.

·      Ways to improve information support of accounting of a debt receivable are offered.

Keywords: calculations with buyers, debt receivable accounting, accounting registers.

 

Постановка проблеми. Господарська діяльність будь-якого підприємства нерозривно пов’язана з рухом коштів. Кожна господарська операція супроводжується або надходженням або витратою коштів. В свою чергу рух грошових коштів породжує дебіторську і кредиторську заборгованості.

Дебіторська заборгованість, утворена в межах узгодженого сторонами строку оплати, є нормальним явищем у фінансово господарській  діяльності. Дебіторська заборгованість, яка перевищує погоджені строки платежів, знижує платоспроможність підприємства. Саме тому необхідно ретельно аналізувати стан заборгованості кожного суб'єкта господарювання за такими статтями: розрахунки з покупцями, з іншими дебіторами.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемам бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості присвячено праці таких вітчизняних учених: Ф.Ф. Бутинця, М.Ф. Огійчука, В.В. Сопка, Н.М. Ткаченко та ін.

Разом з цим, багатоаспектність дослідження зумовлена складністю і різноманітністю суб'єктів та об'єктів розрахунково-платіжних відносин, що вплинуло на суперечливий характер нормативних документів, а також на рівень розробок окремих теоретичних і практичних аспектів методології бухгалтерського обліку та аудиту дебіторської заборгованості.

Метою статті є дослідження теоретичних і методологічних положень, а також розробка практичних рекомендацій щодо удосконалення обліку дебіторської заборгованості на аграрних підприємствах в сучасних умовах господарювання.

Виклад основного матеріалу. У процесі діяльності підприємство не завжди здійснює розрахунки з іншими підприємствами або фізичними особами одночасно з передачею майна, виконанням робіт, наданням послуг тощо. У зв'язку із цим у нього виникає дебіторська заборгованість.

Дебіторська заборгованість визначається як сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. Дебіторами можуть бути як юридичні, так і фізичні особи, які заборгували підприємству грошові кошти, їх еквіваленти або інші активи.

Методологічні засади формування інформації у бухгалтерському обліку про дебіторську заборгованість та розкриття даних про неї у фінансовій звітності визначені в П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» [2].

Дебіторська заборгованість відображається у формі 1 «Баланс» у складі активів, а також у ф. 5 «Примітки до фінансової звітності», а саме розділ ІX «Дебіторська заборгованість» у розрізі строків непогашення.

Основними джерелами інформації для контролю розрахункових відносин з покупцями і замовниками слугують первинні документи з обліку розрахунків.

Аналітичний облік розрахунків з покупцями та замовниками ведеться за кожним покупцем і замовником, за кожним пред’явленим до сплати рахунком, за кожною операцією. З цією метою підприємство може вести картки аналітичного обліку на кожного дебітора або накопичувальну відомість довільної форми  [1, с.216-219].

Схематично порядок документообігу по операціях з дебіторською заборгованістю представлено на рис. 1.

Image

Рис. 1 Порядок відображення в обліку дебіторської заборгованості

 

В ТОВ ВКФ «Риф» Запорізької області в бухгалтерському обліку розрахунки з покупцями та замовниками відображаються на рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками». По дебету рахунка 36 відображається продажна вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг, яка включає податок на додану вартість, акцизи та інші податки, збори (обов’язкові платежі), що підлягають перерахуванню до бюджетів та позабюджетних фондів та включені у вартість реалізації; по кредиту – сума платежів, що надійшли на рахунки підприємства в банківських установах, та інші види розрахунків. Сальдо рахунка відображає заборгованість покупців та замовників за одержану продукцію (роботи, послуги).

На підставі видаткових накладних на відпуск товару складається Відомість 16 по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» (табл. 1).

Таблиця 1

Фрагмент Відомості 16 по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» за квітень 2010 р. в ТОВ ВКФ «Риф»

Контрагенти

Сальдо на 01.05.2010 р., грн.

Дебет

Кредит

Фермерське господарство «Ланс»

 

177440,0

ПП «Трофимов»

 

11100,0

ТОВ «Лідер»

 

4200,0

ТОВ «Штурм»

 

67200,0

ПП «Василенко О.І.»

 

50000,0

ПП «Мильшет Т.П.»

 

12780,0

Фермерське господарство «Стог»

 

19000,0

ПП «Майське»

61230,0

 

Фермерське господарство «Плуг»

11,70

 

Агрофірма «Труд»

1770,0

 

Фермерське господарство «Земля»

 

15000,0

ТОВ «СПД»

 

61230,0

Фермерське господарство «Восход»

 

46200,0

Агрофірма «Степ»

 

21500,0

Разом

63011,70

485650,0

Порядок та форми розрахунків між постачальником та покупцем визначаються в господарських договорах.

Для прийняття зацікавленими особами адекватних та вчасних рішень щодо існуючої політики управління дебіторською заборгованістю в процесі антикризового регулювання фінансово-господарського стану істотне значення мають актуальність і якість інформації про стан розрахунків з дебіторами, що формується на базі даних бухгалтерського обліку конкретних суб'єктів господарювання. Однак форма бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості, яка рекомендована нормативно, не враховує специфіки даного активу, що зумовлює наявність різних ознак його класифікації і велику кількість методів оцінювання. Крім цього, облікові регістри, що є рекомендовані для використання, не передбачають накопичення інформації про розрахунки з дебіторами різного рівня деталізації і узагальнення. Це зумовлює неможливість отримання інформації про дебіторську заборгованість в обсязі і вигляді, достатньому для проведення аналізу розрахунків з дебіторами зокрема, і заборгованості загалом, з метою прогнозування ймовірності настання платіжної кризи суб'єктів господарювання, складання рекомендацій щодо її попередження.

Дослідження обліку дебіторської заборгованості в ТОВ ВКФ «Риф» показало, що бухгалтер занадто уніфікував цей процес, і як наслідок не задовольняються потреби керівника – отримання повної, оперативної інформації щодо стану дебіторської заборгованості. З тих документів, що веде бухгалтер не можливо побачити, по якому виду товару виникла дебіторська заборгованість, коли, строки її погашення тощо.

На підставі цього запропоновано вдосконалити інформаційне забезпечення обліку дебіторської заборгованості, а саме вдосконалення так званої «зведеної» звітності в ТОВ ВКФ «Риф». На першому етапі це може бути реєстр по реалізації товарів, табл.2. В цьому реєстрі зазначається назва покупця, найменування товару, який придбали, його одиниці виміру, на підставі якого документу була здійснена операція, дата, кількість, сума реалізації, відмітка про оплату.

Потім на підставі таких реєстрів можна формувати відомість, вона може надаватися (використовуватися) як внутрішнім користувачам, так і для заповнення журналу-ордеру № 6, табл. 3.

Висновки. Отже, у ринкових умовах господарювання наявність у підприємствах значних розмірів дебіторської заборгованості знижує ліквідність його активів, негативно впливає на фінансову платоспроможність, а також відволікає зайві грошові кошти. Саме облік надає необхідну інформацію для управління дебіторською заборгованістю на підприємстві.

На підставі дослідження робимо висновок, щодо необхідності вдосконалення інформаційного забезпечення керівника своєчасними і якісними даними про дебіторську заборгованість. Запропонована зведена звітність дозволить отримати інформацію про дебіторську заборгованість в обсязі і вигляді, достатньому для проведення аналізу розрахунків з дебіторами зокрема  і заборгованості загалом тобто задовольнить вимоги управлінців - отримання повної, оперативної інформації щодо стану дебіторської заборгованості.

 

 

Таблиця 2

Підприємство ТОВ ВКФ «Риф»

 

Реєстр № 12 за квітень 2010 р.

документів по реалізації товарів, робіт та послуг, виробничих запасів

Вид реалізації (безготівкові розрахунки)

 

№ п/п

Назва покупця або замовника

Найменування матеріальних цінностей, виконаних робіт та послуг

Одиниця виміру

Відправлено, відпущено, виконано (в дебет субрахунків 902, 903, 943 з кредита рахунків 20, 28, 23)

Прийнято до оплати (з кредиту субрахунків №702, 703, 712 в дебет рахунків 36, 372, 377, 661 та ін.)

Відмітка про оплату (з кредита рахунків 36,377 та ін. в дебет рахунків 31,34 та ін.)

Документ

Кількість

Сума, грн.

Кореспондуючий

рахунок

Документ

Кількість

Сума, грн.

ПДВ,

грн.

Акцизний збір

Всього до сплати, грн.

Кореспондуючий рахунок

дата

дата

дата

Сума, грн.

кореспондуючий рахунок

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

 1

ФГ «Ланс»

 Нітро-

амофоска

 тон

 12

 125-021

 15

 172542,0

 20

 12

 350

15 

 177440,0

29573,33

 -

 177440,0

 36

 25

150000,0

 31

 

 ………..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом

х

х

х

х

х

 

х

х

х

х

 

 

 

 

х

 

 

х


Таблиця 3

Відомість

аналітичного обліку по рахунку №36 “Розрахунки з покупцями і замовниками”

в ТОВ ВКФ «Риф»

за квітень 2010 р.

 

Реєстр або інший документ

Покупець або замовник

Залишок на початок місяця, грн.

Прийнято до

(в дебет рахунку 36 з кре

Дата

Номер

дебет

кредит

№ 701 “Дохід від реалізації готової продукції”

№ 702 “Дохід від реалізації товарів”

№ 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг”

А

Б

В

Г

1

2

3

4

5

 

12

 125-021

ФГ «Ланс» 

-

-

 177440,0

 

 

 

….

 

 

 

 

 

 

 

Разом

х

х

х

 

 

 

 

 

 

Продовження табл. 3

оплати, грн.

диту рахунків)

Оплачено, грн. (з кредиту рахунку № 36 в дебет рахунків)

Залишок на кінець місяця, грн.

№ 71 “Інший опера­ційний дохід”

 

Разом по дебе­ту

№ 30 “Каса”

№ 31 “Ра­­хун­ки в банках”

№ 34 “Коротко-строкові векселі одержані”

№ 38 “Резерв сумнів­них боргів”

№ 63 “Роз­рахун­ки з поста­чаль­ника­ми і під­­ря­д­никами”

№ 685 “Розрахун­ки з інши­ми креди­торами”

 

дебет

кредит

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

 

 

 177440,0

 

150000,0

 

 

 

 

 

27440,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Список використаних джерел

1. Бухгалтерський фінансовий облік. / За ред.  Ф. Ф. Бутинця [4-вид., доп. і перер.]. – Житомир: Рута, 2002. – 688с.

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість" // Національні стандарти в бух. обліку. Питання використання / [Михайлов М. Г., Мельник О. А., Теслюк В. М. та ін.]; за ред. М. Г. Михайлова. – К.: Вища освіта, 2002. – С. 212-216.