banner-mia2.gif

27 вересня 2013 року в рамках святкування 10-річчя Федерації аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України в Національному науковому центрі "Інститут аграрної економіки" (м. Київ) відбулась VIIІ Міжнародна науково-практична конференція "Розвиток облікової та фінансової складових економічної науки і практики".

В роботі заходу прийняли участь представники держаних органів, галузевих асоціацій і професійних об’єднань, провідні вітчизняні науковці та викладачі ВНЗ України, а також іноземні гості, зокрема: Л.О. Погорєлова Голова ради Палати аудиторів Республіки Казахстан; М. Васілевскі, д.е.н., професор Варшавського університету природничих наук (Польща); М.Д. Яковенко Віце-президент Національного інституту професійних бухгалтерів, фінансових менеджерів та економістів (м. Самара, Російська Федерація).

Організаторами конференції виступили:
•   Національна академія аграрних наук України
•   ННЦ "Інститут аграрної економіки"
•   Інститут обліку і фінансів НААН
•   Федерації аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України
•   Журнал "Облік і фінанси"

Під час Конференції була презентована монографія В.М. Жука "Основы институциональной теории бухгалтерского учета", видана російською мовою в Україні та Росії. Інституціональний підхід до розв'язання проблем розвитку бухгалтерського обліку, винесений автором монографії на розгляд наукової спільноти, викликав неабияку увагу провідних вітчизняних і зарубіжних вчених з бухгалтерського обліку та фінансів. У своєму виступі В.М. Жук окреслив основні положення нової інституціональної парадигми та теорії бухгалтерського обліку, а також відзначив зростання ролі інституту бухгалтерського обліку в подоланні економічних криз, забезпеченні довіри, порозуміння і керованості у сучасному світі.

У перерві учасники конференції на чолі із академіком НААН П.Т. Саблуком урочисто відкрили Музей розвитку наукової школи аграрного бухгалтерського обліку. 

РЕЗОЛЮЦІЯ
Міжнародної науково-практичної конференції "Розвиток облікової та фінансової складових економічної науки і практики"

Учасники конференції об’єднані загальною метою розвитку облікової і фінансової складових економічної науки та практики відмічають наступне.

Світові тенденції економічного розвитку пов’язані зі зростанням ролі облікової інформації, громадських бухгалтерських об’єднань, Міжнародної федерації бухгалтерів (МФБ) у системі національної та глобальної безпеки. Враховуючи те, що обліково-фінансова складова все більше впливає на світову економіку, досягнення національним інститутом бухгалтерів рівня розвитку та впливу на економіку, як це є у розвинутих країнах, набуває особливого значення і потребує змін у відповідному науковому забезпеченні. На сьогодні найбільш вагомими результатами наукової роботи у цьому напрямі є:
- розробка та затвердження Програми реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням Міжнародних стандартів та Стратегії застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні;
- розробка та затвердження Концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України;
- розробка основ інституціональної парадигми і теорії бухгалтерського обліку, що забезпечують посилення його ролі в подоланні світових і національних економічних криз, формують довіру та керованість в сучасному соціально-економічному просторі;
- наукове забезпечення запровадження галузевої економічної статистики;
- методично-організаційні основи бухгалтерського обліку в малих формах господарювання;
- методичне забезпечення планування, обліку витрат та визначення собівартості продукції (робіт, послуг) в ринкових умовах;
- наукове забезпечення законодавчо-нормативних документів з питань обліку, фінансів та аудиту;
- створення в Україні професійних об’єднань бухгалтерів і фінансистів;
- випуск профільних науково-виробничих журналів;
- адаптація Міжнародних стандартів фінансової звітності до національних особливостей;
- запровадження національних програм підвищення кваліфікації (зокрема в аграрному секторі – САРА (сертифікований професійний бухгалтер АПВ) та САРS (сертифікований бухгалтер в бюджетній сфері).

Проте, незважаючи на вищезазначені здобутки вітчизняної науки, в Україні не сформовано інститут професійних бухгалтерів, на базі якого можна було б посилити ефективність державної економічної політики. Головними причинами такого стану є:
- недостатність фундаментального наукового забезпечення розробки дієвих для України програмних та законодавчо-нормативних документів з розвитку інституту бухгалтерського обліку;
- слабкість теоретичної бази вітчизняної бухгалтерської науки;
- втрачання впливу на формування методології бухгалтерського обліку;
- відсутність галузевих облікових політик та відомчої статистики;
- недооцінка органами державного управління потенціалу громадського об’єднання та професійного зростання бухгалтерів;
- інертність запитів власників суб’єктів господарювання на науковий супровід роботи бухгалтерських служб, їх забезпечення сучасними знаннями, методиками і рекомендаціями;
- другорядність бухгалтерської складової в програмах наукових досліджень та їх фінансуванні.

Враховуючи вищезазначене учасники Конференції вирішили:

1) Об’єднати зусилля для формування і розвитку наукової школи інституціональної теорії обліку, розширення і посилення на її базі результативності фундаментальних досліджень у:
- відстоюванні національних інтересів при розробці і запровадженні міжнародних стандартів фінансової звітності;
- посиленні дієвості вітчизняного інституту бухгалтерського обліку в реалізації державної економічної політики та економічної роботи суб’єктів господарювання шляхом удосконалення чинного законодавства (підготовка Закону України "Про відомчу статистику", змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та розробки інших програмно-нормативних документів);
- участі бухгалтерів у вирішенні проблеми непродуктивних трансакційних витрат, як головної причини низької конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості національної економіки;
- участі бухгалтерів у відстоюванні національних інтересів у глобальній стратегії нав’язування цінностей.

2) Для посилення статусу бухгалтерської науки започаткувати видання науково-популярної серії "Розвиток економічної науки: парадигми і теорії обліку".

3) З метою підвищення професійного рівня і статусу бухгалтерів об’єднати зусилля наукових, освітніх та громадських інституцій у розробці навчальних програм, навчально-методичних комплексів для бакалаврів та магістрів, а також у розробці національних програм підвищення кваліфікації та сертифікації бухгалтерів.

4) Об’єднати зусилля для обґрунтованого відстоювання окремої спеціалізації "Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності)" в економічних науках при захисті кандидатських та докторських дисертацій.

5) Сформулювати ідеологію, стратегію і тактику дій для представництва України в комітетах з розробки Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності.