banner-mia2.gif

УДК 637.52:657.633(477)

Л.Е. Дяченко, к.е.н., проф.,

завідувач кафедри ЕОО в АПК, ОДЕУ

 

Я.М. Безнесюк, аспірант,

 кафедри ЕОО в АПК, ОДЕУ

 

Впровадження внутрішнього аудиту на підприємствах м’ясопереробної галузі

 

Ключевые вопросы, которые рассматриваются:

·         Рассмотрено три альтернативных подхода относительно контроля на предприятии.

·         Определена концепция внедрения внутреннего аудита для мясоперерабатывающих предприятий с учетом отраслевой специфики.

·         Обоснована целесообразность внедрения службы внутреннего аудита на предприятии.

·         Определен ряд факторов, которые обуславливают эффективность внутреннего аудита.

 

Key issues that are examined:

·         Three alternative approaches are considered in relation to control on an enterprise.

·         Conception of introduction of internal audit is certain for meat enterprises taking into account an of a particular branch specific.

·         Expedience of introduction of service of internal audit is grounded on an enterprise.

·         The row of factors which cause efficiency of internal audit is certain.

 

Постановка проблеми. Розвиток аудиту в  Україні супроводжується певними труднощами, які виникають на фоні нестабільного  еконмічного становища, нерозвиненості інвестиційних відносин, недостатньої кількості компетентних користувачів фінансової звітності. Всі ці фактори зумовлюють те, що аудиторські послуги в їх класичному виді, як підтвердження достовірності фінансової звітності, не використовуються нашим суспільством. Однак, якщо розвиток зовнішнього аудиту в країні регулюється державою і відбуваються певні кроки стосовно його становлення в країні, то впровадження системи внутрішнього  аудиту на підприємствах не регламентовано законодавчою базою і носить  суто ініціативний характер, тому й досі знаходиться в стадії розвитку.

Аналіз досліджень і публікацій. Огляд наукових праць доводить, що питання організації і методики внутрішнього аудиту є актуальним і досліджується  зарубіжними і вітчизняними вченими, членами Спілки аудиторів України , до складу якої входять як науковці, так і практикуючи аудитори, а саме: Ф.Ф. Бутинець, І.І. Пилипенко, П.Т. Саблук, В.П. Драч та інші.

Невирішена раніше частина загальної проблеми. Проблема впровадження та організації внутрішнього аудиту залишається актуальною як для нашої країни, так і взагалі в міжнародній практиці. Суть її полягає в тому, що не існує єдиного методичного підходу щодо утворення служби внутрішнього аудиту, як взагалі для підприємств, так і в галузевому аспекті.

Постановка завдання. Метою статті є аналіз можливих форм фінансового контролю для підприємств м’ясопереробної галузі, визначення особливостей функціонування служби внутрішнього аудиту на підприємствах цієї галузі.

Виклад основного матеріалу.  Внутрішній аудит представляє собою сукупність організаційних та методичних прийомів спрямованих на запобігання порушень законодавства, підвищення ефективності управління, раціональне використання ресурсів підприємства, контроль за збереженням активів. Тому внутрішній аудит слід розглядати як невід’ємний структурний підрозділ в ієрархії системи управління підприємством. В сучасних умовах розвитку системи управління і динамічних змін, які відбуваються у зовнішньому оточенні, внутрішній аудит здатен забезпечити управлінський апарат оперативною аналітичною інформацією, необхідною для виконання стратегічних завдань, досягнення цілей підприємства.

Згідно МСА 400 « Оцінка ризиків та внутрішній контроль», система внутрішнього контролю – це всі  внутрішні правила та процедури контролю, запроваджені керівництвом для забезпечення стабільного і ефективного функціонування підприємства, дотримання внутрішньогосподарської політики, збереження та раціонального використання активів, точності і повноти бухгалтерських записів, своєчасної підготовки фінансової інформації, запобігання фальсифікаціям [ 1 с.48].

Внутрішній аудит є найвагомішою і найважливішою складовою системи внутрішнього контролю. Однак створення цієї структури на підприємстві, як ми вже зазначили вище, залежить лише від рішення керівництва. Згідно МСА 400, структура, завдання, перелік повноважень служби внутрішнього аудиту також формуються на власний розсуд керівництва. Сучасні керівники не завжди вважають це за необхідне. Тому доцільність такої служби на підприємстві доводиться надто дорогими помилками при прийнятті управліньких рішень, зловживаннями персоналу, штрафними санкціями державних контролюючих органів. Ще одним досить вагомим чинником, який загальмовує розвиток внутрішнього аудиту, є можливість альтернативного засобу контролю: незалежний аудит та  залучення аутсорсінгових послуг, тобто передача функцій внутрішнього аудиту на виконання спеціалізованій компанії. 

На наш погляд, наявність альтернативних підходів завжди є позитивним фактором. Адже кожний варіант має свої переваги та недоліки. Але наше дослідження присвячене не тільки загальній проблемі організації внутрішнього аудиту на підприємстві, а й безпосередньо на підприємствах м’ясопереробної галузі. В цьому аспекті, ми вважаємо, що система внутрішнього аудиту має певні переваги перед іншими формами контролю.

Так, зовнішній аудит проводиться час від часу і зорієнтований, перш за все, на підтвердження достовірності фінансової звітності. Безумовно, це важливий і необхідний процесс в таких випадках як залучення інвесторів, зміна керівництва, реструктуризація підприємства,  коредитування. Але зовнішній аудит виключає можливість оперативної оцінки справ на підприємстві і наявність системного контролю.

Використання аутсорсінгу також обмежує, але в меншій мірі рівень оперативності і контролю. Існує ризик розголошення конфіденційної інформації і ризик недостатнього розуміння галузевої специфіки діяльності підприємства.

Між зовнішнім, внутрішнім аудитом та аутсорсінгом існують суттєві відмінності, які наведено в таблиці 1.

Таблиця 1.

Порівняльна характеристика зовнішнього аудиту, внутрішнього та аутсорсінгу.

Елементи

зовнішній аудит

внутрішній аудит

аутсорсінг

Постановка завдань

визначається договором, в межах законодавства

визначається керівництвом, виходячи з потреб управління

визначається договором

Методи

використання однакових методів, відмінність полягає в системності використання методів, детальності і точності.

Рівень знання бізнесу клієнта

достатній

вищий

достатній

Кваліфікація

мають право проводити тільки сертифіковані аудитори

визначається вимогами управлінської структури підприємства

згідно вимог фірми, яка надає послуги аутсорсінгу

Конфіденційність інформації

максимальна, регулюється законодавством

на високому рівні, регулюється трудовими відносинами

регулюється умовами договору, однак ризик розголошення інформації має місце

 

Специфіка харчової галузі, а особливо мясопереробної, полягає перш за все в технологічних особливостях, коротких строках зберігання, як сировини, так і готової продукції, тому потребує додаткових процедур контролю, які носять характер системності. Саме системність, тобто виконання процедур контролю постійно, а не час від часу, забезпечує ефективність діяльності служби внутрішнього аудиту. Внутрішні аудитори забезпечують управлінський персонал оперативними даними аналізу і оцінки, рекомендаціями за результатами перевірок, на підставі яких приймаються своєчасні, обґрунтовані управлінські рішення.

В той же час ефективність використання окремих методичніх прийомів аудиту, таких як інвентаризація, контроль якості сировини, контрольний запуск сировини, лабораторний аналіз досягається лише за умов раптовості. Це по суті неможливе при здійсненні зовнішнього аудиту або аутсорсінгових послуг.

Зовнішній аудит і аутсорсінг не в змозі забезпечити на підприємстві ні системність, ні раптовість перевірки. Тому створення служби внутрішнього аудиту, як підрозділу управлінської системи на м’ясопереробних підприємствах, є необхідною умовою для забезпечення ефективного функціонування та розвитку.

Саме служба внутрішнього аудиту, на відміну від зовнішнього аудиту та послуг аутсорсінгу,  має можливість функціонувати у тісному контакті з керівництвом підприємства, спеціалістами апарату управління, керівниками структурних підрозділів, що також значно підвищує його ефективність. 

В основі концепції впровадження системи внутрішнього аудиту, окрім перелічених принципів, лежить безпосередньо процес організації служби аудиту в аспекті її структури, кількості працівників, забезпеченні внутрішніх нормативів,  посадових інструкцій, постановки завдань. В практиці аудиту існують загальні підходи щодо організації служби внутрішнього аудиту, але відсутні рекомендації з урахуванням галузевих особливостей діяльності підприємства.

Фактори, які впливають на організаційну модель системи внутрішнього аудиту :

- по-перше, це завдання, які ставить керівництво перед внутрішнім аудитором;

- по - друге, це ступінь залежності від факторів зовнішнього оточення;

- по-третє, рівень ризиків, яким підвержено підприємство.

Для підприємств м’ясопереробної галузі, враховуючи фактор залежності від сировини, специфіки виробництва і збуту, основні завдання служби внутрішнього аудиту повинні бути наступними:

- аналіз і оцінка ефективності управління ризиками та запропонування шляхів їх зниження;

- контроль за дотримання вимог чинного законодавства;

- контроль за виконанням умов договорів поставок і продаж;

- моніторинг існуючих і потенційних постачальників і покупців;

- контроль за якістю сировини та готової продукції;

- аналіз ринку м’ясної  продукції.

  Таким чином, доцільність впровадження служби внутрішнього аудиту на підприємстві визначається наступним:

-   можливість отримання інформації щодо процесів, які відбуваються в суб’єкті господарювання;

-   допомагає приймати найдоцільніші рішення із загальних і спеціальних питань розвитку підприємства;

-   дає можливість аналізу і оцінки прийнятих рішень, своєчасність і результативність їх виконання;

-   дає змогу своєчасно виявити і усунути ті умови і фактори які запобігають ефективному розвитку підприємства і досягненню стратегічних цілей;

-   сприяє своєчасному коригуванню діяльності підприємства, або окремих його підрозділів.

Ефективність внутрішнього аудиту на м’ясопереробних підприємствах дозволяє знизити витрати на проведення зовнішнього аудиту, мінімізувати розмір штрафних санкцій підприємства, раціонально використовувати ресурси підприємства, що в сукупності значно впливає на кінцевий результат діяльності, тобто розмір прибутку.

Висновки і пропозиції. Таким чином, науково обґрунтований механізм організації процесу внутрішнього аудиту сприятиме як підвищенню ефективності системи внутрішнього контролю, так і підвищенню якості управління в цілому на м’ясопереробних підприємствах.

   Ми вважаємо, що впровадження системи внутрішнього аудиту на підприємствах м’ясопереробної галузі є найбільш доцільним серед альтернативних заходів контролю. Тому що в основі її функціонування лежать принципи системності, раптовості та зворотного зв’язку зі всіма структурними підрозділами підприємства. Внутрішній аудит є найдоступнішим і недооціненим ресурсом, грамотне використання якого призводить до підвищення ефективності діяльності підприємства.

 

Список використаних джерел

1. Загородний А.Г., Корягін М.В. Аудит: Теорія і практика. Львів, Видавництво Національного університету « Львівська політехніка», 2004.- 453с.

2. Адамс Р. Основы аудита (Пер. с англ. )/ под ред. Я.В. Соколова. – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1995.- 398с.

3. Алборов Р.А. Аудит в организациях промышленности, торговли и АПК. – М.: Изд-во „Дело и сервис”, 2004. – 464с.

4. Сонин А. Внутренний аудит для успешной компании. Режим доступу http://auditmodern.ru/public_sonin1.php.