banner-mia2.gif

ДФС України у листі від 29.06.2016 р. № 14136/6/99-99-15-02-02-15  розглянула питання віднесення до складу витрат сум коштів, понесених на придбання права вимоги, щодо якої минув строк позовної давності.

Податківці нагадали, що до 01.01.2015 р. порядок формування доходів та витрат при здійсненні операцій з продажу або придбання права вимоги зобов'язань третьої особи було врегульовано п. 153.5 ст. 153 ПКУ, згідно з яким платник податку з метою оподаткування повинен був вести окремий облік фінрезультатів від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов'язань.

Відповідно до редакції ПКУ, яка набрала чинності з 01.01.2015 р., об'єктом оподаткування податку на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного згідно з П(С)БО чи МСФЗ, на різниці, передбачені р. III ПКУ.

Оскільки на сьогодні розд. III "Податок на прибуток підприємств" ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з відступлення права вимоги, то такі операції відображаються при формуванні фінрезультату до оподаткування згідно з правилами бухобліку.

Податківці звертають увагу, якщо заходи щодо стягнення заборгованості, яка виникла у зв'язку із затримкою в оплаті товарів, виконаних робіт, наданих послуг, розпочато відповідно до п. 159.1 ст. 159 розділу III ПКУ у редакції, що діяла до 01.01. 2015 р., то порядок відображення у податковому обліку такої заборгованості встановлено п. 17 підр. 4 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ. Проте положення цього пункту не поширюється на врегулювання сумнівної заборгованості, права вимоги якої отримано за договором відступлення.