banner-mia2.gif

УДК 657.37:357.411.3

Л.С.Стецюк,

аспірант ННЦ "Інститут аграрної економіки" УААН

 

 

Ключевые вопросы, которые рассматриваются:

·    В современных условиях хозяйствования акционерные общества становятся все больше популярными. В процессе хозяйственной деятельности у них часто возникает потребность в  увеличении уставного капитала.

·    Данная статья направлена на то, чтобы помочь бухгалтерам правильно отобразить данные операции в учете и отчетности.

Key issues that are considered:

·    In the modern economic conditions the joint-stock companies become more popular. They often have a necessity in authorized capital increase in the process of economic activity.

·    This article is to help accountants to represent these operations correctly in accounting and reporting

 

Пошук джерел для фінансування діяльності акціонерного товариства часто зводиться до необхідності збільшення статутного капіталу. У порівнянні з банківськими кредитами збільшення статутного капіталу дає можливість товариству залучати необхідні фінансові ресурси на значно вигідніших умовах. Проте, складність процедури збільшення статутного капіталу та недосконалість нормативного забезпечення бухгалтерського обліку, приводить до того, що при відображенні даних операцій в обліку  бухгалтери часто припускаються помилок.

Питанням обліку та формування  звітності статутного капіталу приділяли увагу Ф.Ф. Бутинець,  Н.М. Ткаченко, Л.В. Чижевська, В.М. Пархоменко та ряд інших економістів, проте, на сьогоднішній день, проблема залишається відкритою.

Метою даної публікації є розгляд особливостей обліку операцій щодо збільшення статутного капіталу акціонерного товариства та відображення даних змін у звітності.

Перш ніж розпочати розгляд питання про облік, необхідно розібратись з джерелами збільшення статутного капіталу, оскільки від цього залежить порядок відображення зміни статутного капіталу.

Збільшити свій статутний фонд акціонерне товариство може за рахунок додаткових внесків (вкладів) або за рахунок реінвестування дивідендів. Відповідно до чинного законодавства України поєднувати одночасно збільшення статутного фонду за рахунок двох джерел не допускається.

За рахунок додаткових внесків збільшення розміру статутного фонду товариства здійснюється шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості, тобто за рахунок додаткової емісії. Збільшення статутного капіталу за рахунок реінвестування дивідендів можливий лише у товариствах, які за результатами господарської діяльності за рік мають прибуток. Кожен учасник має право на одержання частини прибутку від діяльності юридичної особи, а також може спрямувати належну йому частину прибутку в розвиток свого товариства, тобто реінвестувати. 

Порядок збільшення статутного фонду залежить як від джерела його наповнення (додаткові внески учасників або реінвестування дивідендів), так і від виду акціонерного товариства (відкрите або закрите акціонерне товариство) (табл. 1). 

Таблиця 1

Порядок збільшення статутного фонду акціонерного товариства

№ п/п

Джерела збільшення статутного фонду АТ

За рахунок додаткових внесків

За рахунок реінвестиції дивідендів

ВАТ

ЗАТ

 

1.

Прийняття рішення про збільшення розміру статутного фонду акціонерного товариства та оформлення протоколу згідно з чинним законодавством України

2.

Реєстрація в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку інформації про емісію акцій

Розподіл акцій додаткового випуску

Публікація в органах преси повідомлення про збільшення розміру статутного фонду товариства

3.

Публікація інформації про емісію акцій

Прийняття загальними зборами акціонерів рішення щодо внесення до статуту товариства змін, пов'язаних зі збільшенням розміру статутного фонду

Надання протоколу рішення щодо збільшення розміру статутного фонду та копії надрукованого повідомлення до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не пізніше 10 днів після його опублікування

4.

Оформлення та депонування тимчасового глобального сертифіката (у разі бездокументарної форми випуску акцій)

Реєстрація змін до статуту акціонерного товариства, пов'язаних зі збільшенням розміру статутного фонду;

 

Надання акціонерами заяв товариству щодо їх згоди на направлення нарахованої кожному з них суми дивідендів на збільшення розміру статутного фонду та укладання договору на придбання акцій додаткового випуску

5.

Здійснення підписки на акції та надання звіту до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про результати підписки на акції

Внесення та реєстрація змін до статуту товариства, пов'язаних зі збільшенням розміру статутного фонду;

6.

Прийняття загальними зборами акціонерів рішення щодо затвердження результатів підписки на акції (у разі недосягнення або перевищення запланованого рівня підписки та у разі прийняття рішення про збільшення розміру статутного фонду правлінням товариства), а також внесення до статуту товариства змін, пов'язаних зі збільшенням розміру статутного фонду

Реєстрація випуску акцій

 

7.

Реєстрація змін до статуту акціонерного товариства, пов'язаних зі збільшенням розміру статутного фонду

Оформлення та депонування нового глобального сертифіката випуску акцій (у разі бездокументарної форми випуску акцій)

8.

Реєстрація випуску акцій в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку

Виготовлення бланків та видача акціонерам сертифікатів акцій (у разі документарної форми випуску акцій)

Внесення інформації до системи реєстру власників іменних цінних паперів (у разі документарної форми випуску акцій)

9.

Оформлення та депонування нового глобального сертифіката випуску акцій (у разі бездокументної форми випуску акцій)

Х

Виготовлення бланків та видача акціонерам сертифікатів акцій (у разі документарної форми випуску акцій)

 

10.

Внесення інформації до системи реєстру власників іменних цінних паперів (у разі документарної форми випуску акцій)

Х

Х

11.

Виготовлення бланків та видача акціонерам сертифікатів акцій (у разі документарної форми випуску акцій)

Х

Х

 

Отже, відповідно до джерел збільшення статутного фонду товариства  здійснюють і облік операцій щодо збільшення статутного фонду за рахунок:

-          додаткових внесків;

-          реінвестування дивідендів.

Для початку варто нагадати, що для обліку та узагальнення інформації про стан та рух статутного капіталу підприємства використовують рахунок 40 “Статутний капітал”. За кредитом даного рахунку відображають збільшення, за дебетом – зменшення (вилучення) статутного капіталу.

Залишок на рахунку 40 “Статутний капітал” повинен відповідати розміру статутного капіталу, який зафіксовано в установчих документах підприємства.

Аналітичну інформацію щодо часток акціонерів в статутному капіталі можна отримати з  реєстру акціонерів, який веде або саме підприємство або реєстратор, з яким підприємство уклало відповідний договір.

Збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових внесків. Збільшення статутного капіталу в бухгалтерському обліку відображається за дебетом рахунку 46 “Неоплачений капітал” та кредитом рахунку 40 “Статутний капітал”. 

На рахунку 46 "Неоплачений капітал" підприємства узагальнюють інформацію про зміни у складі неоплаченого капіталу підприємства. За дебетом даного рахунку відображається заборгованість засновників (учасників) господарського товариства за внесками до статутного капіталу підприємства, а за кредитом - погашення заборгованості за внесками до статутного капіталу.

Оскільки підписка на акції додаткової емісії відбувається до державної реєстрації змін до статуту, то надходження внесків від учасників при підписці необхідно відображати по кредиту субрахунку 425 “Інший додатковий капітал”. По дебету відображення здійснюватимуться за відповідним активом, так як внесками учасників можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (у тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, у тому числі в іноземній валюті (табл. 2).

Таблиця 2

Кореспонденція рахунків щодо збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових внесків

№ п/п

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

1.

Фактичне надходження активів від засновників та учасників відкритого акціонерного товариства з підписки на акції після реєстрації інформації про їх випуск 

10 , 12, 14, 20, 30, 31, 35

425

2.

Відображені зміни в статутному капіталі на дату внесення змін у засновницькі документи 

46

40

3.

Списання сум, отриманих за підпискою, на зменшення неоплаченого капіталу 

425

46

4.

Погашення заборгованості акціонерів за підпискою 

31

46

5.

Сума перевищення ціни придбання акцій над їх номінальною вартістю  

421

46

 

Збільшення статутного капіталу за рахунок реінвестування дивідендів. Як вже зазначалось, збільшувати статутний фонд за рахунок реінвестування дивідендів можуть лише ті товариства, які за результатами своєї діяльності мають прибуток. Найперше, підприємство повинно здійснити нарахування дивідендів та податку на дивіденди.

Облік дивідендів, нарахованих власникам простих та привілейованих акцій (часток у статутному капіталі) за рахунок прибутку або інших джерел, передбачених установчими документами, здійснюють на субрахунку 671 "Розрахунки за нарахованими дивідендами". За кредитом субрахунку 671 відображається збільшення заборгованості підприємства перед засновниками та учасниками товариства, за дебетом - її зменшення (погашення), в тому числі реінвестування доходів тощо.

Згідно з нормами підпункту 7.8.2 статті 7  Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.1997 р. № 283, платник податку, який виплачує дивіденди своїм акціонерам (власникам), нараховує та утримує авансовий внесок з податку на прибуток в розмірі 25 відсотків нарахованої суми виплат за рахунок таких виплат незалежно від того, чи є емітент платником податку на прибуток. Зазначений податок відображається на субрахунку 641 "Розрахунки за податками" за відповідним аналітичним рахунком та вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів. Сума внесеного до бюджету авансового внеску зменшує суму нарахованого підприємством податку на прибуток. Авансовий внесок, передбачений підпунктом 7.8.2 статті 7 вищевказаного закону, не застосовується у разі виплати дивідендів у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих підприємством, яке нараховує дивіденди, за умови, що така виплата ніяким чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді підприємства-емітента. В такому випадку необхідно на суму дивідендів, що реінвестуються провести сторнування суми даного податку.

Таблиця 3

Кореспонденція рахунків щодо збільшення статутного капіталу за рахунок реінвестування доходів

№ п/п

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

1.

Нарахування фіксованих дивідендів за привілейованими акціями, за рахунок нерозподіленого прибутку 

441

443

2.

Нарахування дивідендів за акціонерами на початок виплати (за реєстром власників акцій) 

443

671

3.

Нарахування авансового внеску

671

641

4.

Сторнування авансового внеску, нарахованого на дивіденди, що реінвестуються 

671

641

5.

Реєстрація випуску додаткових акцій та збільшення статутного капіталу на номінальну вартість випущених акцій 

46

40

6.

Сума перевищення ціни придбання акцій над їх номінальною вартістю  

46

421

7.

Списання сум нарахованих дивідендів на зменшення заборгованості акціонерів з формування власного капіталу товариства 

671

46

 

Відображення збільшення статутного капіталу у звітності. Статутний капітал товариства також відображається у Балансі за формою № 1 передбаченою Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87.

Дані щодо статутного капіталу товариства відображається у розділі І пасиву Балансу за статтею “Статутний капітал” (рядок 300). У цій статті наводиться сума, яка відповідає величині статутного фонду затвердженого в установчих документах, незалежно від того, чи внесені фактичні внески до статутного фонду чи ні. У разі невнесення чи неповного внесення часток до статутного фонду недонесену суму відображають у статті “Неоплачений капітал” (рядок 360). Сума неоплаченого капіталу наводиться в дужках та віднімається при визначенні підсумку власного капіталу.

Сума, на яку вартість реалізації акцій перевищує їх номінальну вартість (суму емісійного доходу) необхідно відображати у статті “Додатково вкладений капітал” (рядок 320).

У разі, якщо на дату складання балансу зміни до статуту, пов’язані зі збільшенням статутного капіталу, не зареєстровані в органах державної реєстрації, а внески учасників за додатковою підпискою вже здійснені, то дана сума відображається у статті “Інший додатковий капітал” (рядок 330).

Розкриття інформації про зміни у складі статутного капіталу підприємства протягом звітного періоду відображають також у річній звітності товариства  у Звіті про власний капітал за формою № 4 відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 5 “Звіт про власний капітал”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87.

Дані про збільшення статутного капіталу підприємства та зміни неоплаченого капіталу в результаті збільшення або зменшення дебіторської заборгованості учасників за внесками до статутного капіталу підприємства наводяться у статтях розділу “Внески учасників” (рядки 180 - 200) за відповідними графами: графа 3 “Статутний капітал” (за даними рахунку 40 “Статутний капітал”), графа 5 “Додатковий вкладений капітал” (за даними субрахунку 421 “Емісійний дохід”), графа 6 “Інший додатковий капітал” (за даними субрахунку 425 “Інший додатковий капітал”), графа 9 “Неоплачений капітал” (за даними рахунку 46 “Неоплачений капітал”). Суми по графі 9 наводяться в дужках та вираховується при визначенні підсумку власного капіталу. Тобто у графі 3 “Статутний капітал”  відображається вся сума статутного капіталу, що визначена в установчих документах, а частка, яка ще не внесена учасниками, відображається у графі 9 “Неоплачений капітал”.

Отже, до вирішення проблем щодо обліку збільшення статутного фонду акціонерних товариств, необхідно підходити досить уважно. Важливим є факт державної реєстрації змін до статуту, щодо збільшення статутного фонду, який також необхідно відображати в обліку. Варто звернути увагу на відображення внесків учасників, які були здійснені підчас підписки на акції та на нарахування дивідендів, які мають виплачуватись та/або реінвестуватись. Складаючи звітність необхідно мати на увазі, що сума статутного капіталу повинна відповідати сумі визначеній в установчих документах, а сума неоплаченого капіталу повинна наводитись в дужках та відніматись при визначенні підсумку власного капіталі акціонерного товариства.

 

Список використаної літератури:

1.         Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.1997 р. № 283, зі змінам та доповненнями.

2.         Положення про порядок збільшення (зменшення)розміру статутного фонду акціонерного товариства, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.04.1998 р. № 44, зі змінами та доповненнями.

3.         Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87 зі змінами та доповненнями.

4.         Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 5 “Звіт про власний капітал”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87 зі змінами та доповненнями.

5.         Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку щодо операцій з формування статутного капіталу в акціонерних товариствах, схвалені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.06.2003 р. № 256.

6.         Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291, зі змінами та доповненнями.

7.         Методичні рекомендації по складанню бухгалтерського звітності підприємствами АПК за 2005 рік (за ред. Ю.Я. Лузана, Н.Л. Жук) // облік і фінанси АПК. – 2006. № 1. – с.4-86.

8.         Бухгалтерський облік у сільському господарстві: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 "Облік і аудит". За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця та к.е.н., доц. М.М. Коцупатрого. -Житомир: ПП "Рута", 2003. - 512 с.

9.         Ткаченко Н.М. Бухгалтерський  фінансовий  облік  на  підприємствах  України . -  К.: “ АСК”, 2000. -  784  с.

10.      Чижевська Л.В., Пархоменко В.М., Кривошей М.М. Звітність підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 "Облік і аудит". За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. - Житомир: ЖІТІ, 2003. - 436 с.