![]() |
Статті
Відпуск пального для власних потреб
ДФСУ у листі від 07.07.2016 р. №14783/6/99-99-15-03-03-15 роз'яснила: у разі заправки пальним власної техніки через власні паливозаправні колонки, за відсутності розрахункових операцій, без застосування РРО та у разі використання палива виключно для власних потреб, такі операції не є операціями з реалізації пального в розумінні абзацу третього пп. 14.1.212 ПКУ. У такому випадку сплачувати акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів не потрібно.
У разі здійснення операцій з фізичного відпуску пального одночасно для заправки як власної техніки, так і техніки сторонніх організацій, об’єктом оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу є операції з фізичного відпуску пального для заправки автотранспорту сторонніх організацій.
В інших випадках, коли операції з відпуску пального належать до операцій з реалізації пального у розумінні абзацу третього пп. 14.1.212 ПКУ, госпсуб’єкт повинен сплачувати акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів на загальних засадах.
Передача талонів на пальне перевізникам
ДФС у листі від 12.07.2016 р. №15050/6/99-99-15-03-03-15 нагадує, згідно з пп. 14.1.212 ПКУ реалізація пального для цілей розділу VI ПКУ – це, зокрема, будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (у тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.
Безпосередньо операції з передачі талонів на пальне перевізникам не є операціями з реалізації пального в розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 ПКУ.
Отже, якщо підприємство забезпечує перевізників талонами на пальне та фактично не здійснює операції з реалізації пального, воно не повинно реєструватись платником акцизного податку з реалізації пального та складати акцизні накладні.
Чи відображати ІПН постачальника, визначений у касовому чеку, у додатку 5 до декларації з ПДВ?
Відповідно до пп. "б" п. 201.11 ст. 201 ПКУ, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, є, зокрема касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника).
При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку). У разі використання платниками для розрахунків із споживачами реєстраторів розрахункових операцій касовий чек повинен містити дані про загальну суму коштів, що підлягає сплаті покупцем з урахуванням податку, та суму цього податку, що сплачується у складі загальної суми. В колонці 2 "Постачальник (індивідуальний податковий номер)" таблиці 2 розд. II "Податковий кредит" додатка 5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)" до податкової декларації з ПДВ, форми яких затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 N 21 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за N 159/28289, зазначається індивідуальний податковий номер контрагента платника податку - постачальника, а його назва при цьому не зазначається.
Враховуючи зазначене, платник ПДВ, який здійснив придбання товарів/послуг, що підтверджується касовим чеком, який надає право на формування податкового кредиту, в колонці 2 "Постачальник (індивідуальний податковий номер)" таблиці 2 розд. II "Податковий кредит" додатка 5 до податкової декларації з ПДВ вказує індивідуальний податковий номер постачальника - платника ПДВ, зазначений у такому касовому чеку.
Коли гарантійний платіж не оподатковується ПДВ
Якщо за умовами договору купівлі-продажу передбачено, що гарантійний платіж виконує винятково функцію засобу забезпечення виконання зобов'язань і підлягає поверненню покупцю після виплати основної суми договору, то сума гарантійного платежу не збільшує базу оподаткування ПДВ у продавця. Водночас у разі зміни напряму використання отриманого раніше гарантійного платежу, який виступав як засіб забезпечення виконання зобов'язань по договору, а потім на підставі додаткової угоди був спрямований в рахунок сплати основного договору, на дату зміни напряму використання гарантійного платежу (дата укладення додаткової угоди до договору):
- продавець повинен нарахувати податкові зобов'язання на суму отриманого гарантійного платежу;
- покупець (юридична особа-платник ПДВ) на зазначену дату матиме право на формування податкового кредиту, за умови отримання належним чином оформленої податкової накладної та виконання інших правил щодо формування такого кредиту, встановлених ПКУ.
Лист ГУ ДФС України у Вінницькій області від 24.05.2016 р. № 928/10/02-32-12-03 (індивідуальна податкова консультація).
Аванс зараховано в оплату іншої поставки: нюанси складання розрахунку коригування
Якщо продавець - платник ПДВ на дату отримання попередньої оплати визначив податкові зобов'язання з ПДВ, але надалі склалися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання, то продавець - платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов'язань з ПДВ.
Зокрема, якщо сторони відповідно до змін договірних умов підписали документ, на підставі якого кошти, отримані за одним договором поставки, будуть зараховані в рахунок оплати вартості раніше поставлених товарів/послуг іншим договором, то продавець на дату підписання повинен виписати розрахунок коригування. При цьому у графі 2 розрахунку зазначається "Залік попередньої оплати в рахунок поставлених товарів/послуг за іншим договором №__ від ___"". Лист МГУ ДФС - ЦО з ОВП від 28.04.2016 р. № 9355/10/28-10-01-3-11.
Сторінка 5 із 9