![]() |
Статті
Аванс зараховано в оплату іншої поставки: нюанси складання розрахунку коригування
Якщо продавець - платник ПДВ на дату отримання попередньої оплати визначив податкові зобов'язання з ПДВ, але надалі склалися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання, то продавець - платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов'язань з ПДВ.
Зокрема, якщо сторони відповідно до змін договірних умов підписали документ, на підставі якого кошти, отримані за одним договором поставки, будуть зараховані в рахунок оплати вартості раніше поставлених товарів/послуг іншим договором, то продавець на дату підписання повинен виписати розрахунок коригування. При цьому у графі 2 розрахунку зазначається "Залік попередньої оплати в рахунок поставлених товарів/послуг за іншим договором №__ від ___"". Лист МГУ ДФС - ЦО з ОВП від 28.04.2016 р. № 9355/10/28-10-01-3-11.
У податковій накладній вказувати назву товару можна іноземною мовою
Податківці у роз'ясненні, розміщеному в Загальнодоступному інформаціно-довідковому ресурсі «ЗІР», нагадали, що податкова накладна заповнюється державною мовою. Водночас, якщо неможливо зробити переклад торгової марки або найменування товару з іноземної мови на державну, то для збереження ідентифікації такого товару в податковій накладній в графі 2 "Номенклатура товарів/послуг продавця" можно зазначати назву торгової марки та товару у вигляді абревіатури будь-якою іноземною мовою без перекладу на державну мову.
Податковий кредит, якщо дата відвантаження та отримання товарів не співпадають
Дата відвантаження товарів постачальником та дата їх отримання покупцем можуть бути різними залежно від умов договору. Для визначення дати виникнення права на податковий кредит покупець відвантажених, але не отриманих товарів, має враховувати момент набуття права власності за договором. Фіскали, посилаючись на норми ЦКУ, зазначили, що постачальник втрачає, а покупець набуває право власності на товари, які постачаються на дату їх відвантаження постачальником (безпосередньо покупцю чи перевізникові), якщо інше не передбачено умовами договору. При цьому п. 198.6 ст. ПКУ визначено, що не можна включати до податкового кредиту суми ПДВ, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними. Таким чином, покупець може реалізувати право на податковий кредит лише після складання податкової накладної постачальником, зокрема у момент відвантаження товарів та реєстрації цієї податкової накладної в ЄРПН, але не раніше отримання права власності на такий товар. Лист ДФС України від 19.04.2016 р. № 8809/6/99-99-19-03-02-15.
При списанні кредиторської заборгованості платник ПДВ повинен зменшити податковий кредит
Податківці нагадали, що списання з балансу кредиторської заборгованості відбувається одночасно з визнанням цього зобов'язання іншим операційним доходом того періоду, в якому зобов'язання визнано таким, що не підлягає погашенню. Таке зобов'язання відображається у рядку 2120 Звіту про фінансові результати (форма №2), враховується при визначенні фінансового результату до оподаткування та впливає на об'єкт оподаткування податком на прибуток. Фінрезультат до оподаткування не коригується на різниці на суму списання безнадійної кредиторської заборгованості. Таким чином, при списанні кредиторської заборгованості підприємство формує доходи на всю суму такої заборгованості без коригування фінансового результату до оподаткування в податковому обліку.
Податківці зауважили, якщо при придбанні товарів/послуг на підставі податкової накладної було сформовано податковий кредит, але такі товари/послуги не підлягають погашенню через ліквідацію контрагента, то в періоді списання кредиторської заборгованості необхідно відкоригувати фінрезультат в бік зменшення суми податкового кредиту на підставі бухгалтерської довідки. Зазначимо, що така позиція податківців стала вже усталеною, подібне вони висловлювали в листах від 16.05.2012 р. № 13869/7/15-3417-16 та від 05.10.2015 р. № 21062/6/99-99-19-0302-15.
Для реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 365 днів: позиція Мінфіну
Платник ПДВ має право зареєструвати в ЄРПН податкову накладну/розрахунок коригування протягом 365 календарних днів з дати їх складання. Норми статті 120-1 Кодексу лише встановлюють відповідальність платника податку за відсутність реєстрації в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунку коригування до них протягом певного періоду з дати їх складання. Про це Мінфін повідомив у листі від 30.03.2016 р. № 31-11120-09-10/9133 і вкотре порадив податківцям переглянути свою позицію щодо строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Нагадаємо, наразі фіскали дотримуються такої точки зору: для реєстрації податкових накладний платник ПДВ має 180 днів, адже саме такий термін встановлено "штрафною" статтею 120-1 ПКУ.
Сторінка 6 із 9